23:45

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Na najnowsze doniesienia z kraju i ze świata zapraszamy na rp.pl.

23:42

Jedenastu kandydatów na prezydenta RP odpowiadało w czasie debaty w TVP na pięć pytań, był też czas na swobodną wypowiedź. Często jednak nie odpowiedzi, a właśnie same pytania, budziły kontrowersje – debatę podsumowuje Jakub Mikulski.

23:37

Jak dotąd TVP Info zaprezentowała komentarze 7 z 11 uczestników debaty. Nie wyemitowano dotąd wypowiedzi Marka Jakubiaka, Pawła Tanajny, Waldemara Witkowskiego i Rafała Trzaskowskiego, który, jak poinformowano, nie zatrzymał się przy dziennikarzach zadających pytania. Spośród wyemitowanych na antenie wypowiedzi, najdłużej transmitowano odpowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy.

23:33

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

TVP Info wyemitowała także fragment wypowiedzi Stanisława Żółtka po debacie. – Rewelacyjnie wypadłem, oczywiście – powiedział kandydat. Dodał, że gama jego zwolenników poszerzyła się trzykrotnie. – Więcej nie będę komentował – zaznaczył. Ocenił też, że w poprzedniej debacie Robert Biedroń wypadł fatalnie, a w tej – nie.

23:28

Po debacie Mirosław Piotrowski w TVP Info powiedział, że jest bardzo zadowolony i zaznaczył, że prowadzący nie przerywał kandydatom i można się było wypowiedzieć. – Można mieć wątpliwości co do niektórych zagadnień, np. kwestii euro – ocenił.

23:21

Jeśli celem TVP Info było zdemobilizowanie zwykłych przyzwoitych ludzi i przekonanie ich, że wybory prezydenckie to raczej kabaret – to zamysł ten powiódł się w pełni. Idiotyczne pytania o przygotowanie do komunii i szczepionki, jątrzenie LGBT, zero poważnych kwestii społecznych – to wszystko każdego poważnego obywatela mogłoby przywieźć do przekonania, ze nie warto się męczyć i zakładać lakierków 28 czerwca. Może tak właśnie miało być? – debatę komentuje Zuzanna Dąbrowska.

23:19

Fatalne pytania, marginalizacja kluczowych w czasie pandemii i kryzysu problemów, takich jak służba zdrowia czy gospodarka, zepchniętych przez prowadzącego na szary koniec – tak wyglądał spektakl w TVP niesłusznie nazwany debatą prezydencką – ocenia Krzysztof Adam Kowalczyk.

23:17

Anna Cieślak-Wróblewska podsumowuje odpowiedzi kandydatów na pytanie dotyczące zastąpienia złotego euro.

23:15

Kto wygrał tę debatę dziwnych pytań? Z pewnością przegrali ją organizatorzy, którzy nie udźwignęli odpowiedzialności za to, by przedstawić Polakom poglądy kandydatów na prezydenta w kwestiach, które są dziś naprawdę ważne. Jak złagodzić skutki kryzysu związanego z pandemią? Jak usprawnić ochronę zdrowia przed spodziewaną drugą falą zakażeń wirusem, jaka ma nastąpić jesienią? Jak odnaleźć się w niespokojnym świecie, w którym rozkręca się walka o hegemonię między USA a Chinami? Tego wszystkiego widzowie debaty się nie dowiedzieli – pisze Artur Bartkiewicz.

23:13

Każdy z 11 kandydatów w debacie TVP przyszedł na nią w określonym celu. I większość z nich ten cel zrealizowała. Jednak dobór pytań wprost z kampanijnego przesłania PiS przykrył w dużej mierze same wypowiedzi i odpowiedzi kandydatów. Wszystko nadal jest w grze – komentuje Michał Kolanko.

23:08

– Debata chaotyczna, pytania sztuczne – powiedział w TVP Info kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Podkreślając, że esencją debat jest polemika, na którą dziś nie było miejsca wyraził pogląd, że debat powinno być więcej, a czasu na odpowiedzi więcej, nawet kosztem liczby pytań.

23:00

22:56

W czasie debaty Stanisław Żółtek zapraszał na rozmowę w mediach społecznościowych, oto jej zapis:

22:52

22:51

– Formuła tej debaty to nie debata, to prezentacja kandydatów. Tej debaty nie można wygrać, można tylko przegrać. Byłem zaskoczony wyborem pytań – mówił w TVP Info Szymon Hołownia.

22:49

Na antenie TVP Info poinformowano, że kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski nie zatrzymał się przy „ściance”, przy której po debacie kandydatom zadawano pytania. Jak ogłoszono, kolejność, w której uczestnicy debaty wychodzili do dziennikarzy, była wylosowana.

22:48

– Kto wygrał debatę, zdecydują wyborcy 28 czerwca – powiedział w TVP Info kandydat Lewicy Robert Biedroń, określając się mianem jedynego kandydata zmiany.

22:46

– Dużo tematów zastępczych – ocenił debatę na antenie TVP Info kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

22:42

22:40

22:38

22:36

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko o pytaniach zadanych w czasie debaty:

22:31

Marek Suski (PiS) krytykuje kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka i chwali ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę.

22:25

Na antenie TVP Info rozmowa z jednym z uczestników debaty, prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent przypomina wzrost gospodarczy z lat 2015-2019, mówi o wzroście płac w tym czasie, podkreślając wagę współpracy rządu z prezydentem. Nie wiemy, czy inni uczestnicy debaty też będą mieli okazję wypowiedzieć się dzisiejszego wieczoru w telewizji publicznej.

22:24

22:23

Sztaby i otoczenie poszczególnych kandydatów ogłaszają w mediach społecznościowych zwycięstwo swoich reprezentantów.

22:19

Czas na komentarze po debacie. Kto wypadł najlepiej, kto nie dał sobie rady?

22:19

Wypowiedź kandydata Konfederacji zakończyła debatę.

22:18

Krzysztof Bosak: Polska od lat rozrywana jest jałowym konfliktem PiS i PO, i tak zostały dobrane pytania w tej debacie. Polska potrzebuje alternatywy dla tego jałowego podziału. Prawdziwa alternatywa to Konfederacja. Będę bronił naszych interesów na arenie międzynarodowej, będę budował nowoczesne państwo.

22:17

Stanisław Żółtek: Chcemy mieć pensje większe niż Niemcy? Zlikwidujmy część podatków i koncesji. Jak to zrobić? Sprawdź na mojej stronie, zadaj mi pytanie na Facebooku. Nie wierzycie, że jako prezydent potrafię wymusić likwidację podatku dochodowego? Oświadczam, że ułaskawię każdego Polaka w związku z niepłaceniem podatku dochodowego lub CIT.

22:16

Andrzej Duda: Mijające 5 lat to był dobry czas. 500 plus, wyprawki dla dzieci, zerowy PIT dla młodych, godziwe waloryzacje emerytur. Uderzył w nas koronawirus. Było trudno, ale udało się osłonić miejsca pracy. Jest szansa na dalszy rozwój. Swoje zobowiązania traktuję poważnie.

22:15

Waldemar Witkowski: Poproszono mnie, bym kandydował. Żebyśmy pracowali 7 godzin dziennie, by emerytury były bez podatku, darmowe leki. Trzeba stawiać na polską spółdzielczość i przedsiębiorczość. Będąc prezydentem będę dbał o pracowników, dzieci i rodziców.

22:14

Marek Jakubiak: Jan Olszewski pytał, czyja Polska będzie. Budujemy lotnisko. „Po co? Jest w Berlinie. Po co nam Polska? Są Niemcy.”. Jesteśmy w zagrożeniu, że Polska straci tożsamość. Prezydent ma stać na straży jedynie polskich interesów. Niskie podatki, jestem przedsiębiorcą.

22:13

Paweł Tanajno: Od 15 lat mecz tenisowy PiS – PO. Trzaskowski to dubler Schetyny. Duda? To Kaczyński tu występuje. Prezydent nie może być politykiem związanym z partiami, musi udowodnić w życiu, że potrafi być gospodarzem. Możecie zmienić Polskę, głosujcie na bezpartyjnego.

22:11

Szymon Hołownia: Niemal każdy z moich kandydatów próbował udawać, że będzie umiał być prezydentem wszystkich Polaków. To nieprawda. Kiedy Duda czy Trzaskowski chowają partyjne logotypy, to i tak muszą zostać wierni swym politycznym rodzinom. Ja będę wierny wam. Nie będę prezydentem Polski PiS ani PO. Będę dla was.

22:10

Władysław Kosiniak-Kamysz: Najważniejsze dla mnie jest przywrócenie w Polsce wspólnoty. Tylko ja jestem w stanie zszyć Polskę rozdartą dzisiaj na pół. 28 czerwca wybierzmy przyszłość, a nie walkę styropianu z betonem. Kryzysy można pokonać tylko we współpracy. Będę budował jedność.

22:09

Rafał Trzaskowski: Moje hasło to „silny prezydent, wspólna Polska”. Prezydent ma być niezależny, pobudzać rząd do działania. Dzisiaj takiego prezydenta potrzeba. Potrzebna jest budowa wspólnoty. Nie będę prezydentem opozycji totalnej. Nie będzie zgody na łamanie konstytucji.

22:08

Mirosław Piotrowski: Kandyduję, ponieważ prezydent powinien być samodzielny. Mam 15 lat doświadczenia pracy na rzecz Polski w PE. Jestem katolikiem, doprowadzę do ochrony każdego życia w Polsce. Mam też program, zapraszam na moją stronę. Jestem za obniżeniem podatków i za rozsądkiem klimatycznym.

22:07

Robert Biedroń: 28 czerwca nie musimy decydować między mniejszym a większym złem. Świeckie państwo, prawo do mieszkania, prawa kobiet, prawa zwierząt są na wyciągnięcie ręki. Oni przez ostatnie 5 lat budowali Polskę zaściankową. Zmieńmy to. Pora na Polskę.

22:07

Teraz runda swobodnych wypowiedzi.

22:06

Andrzej Duda: Szczepionka powinna być przebadana a potem dostępna powszechnie. Szczepienie powinno być dobrowolne, jak przy grypie. Za rządów PO 50mld zł z VAT-u rocznie były kradzione. Teraz naprawiamy polską służbę zdrowia.

22:04

Marek Jakubiak: Zdrowie jest najważniejsze. Część społeczeństwa przeszła koronawirusa, tylko o tym nie wie. Dziś dostałem tester – 30 zł kosztuje. On pokazuje czy byłem lub jestem chory. Musimy zacząć od początku – 30 zł, jaki problem?

22:03

Mirosław Piotrowski: Nie można zmuszać ludzi, aby ich szczepić nie wiadomo czym. Ekspert mi powiedział: a na którego koronawirusa mamy się szczepić, bo w Polsce mamy trzy? Jak groźny jest ten wirus? Aby wprowadzić szczepionkę potrzebne są wieloletnie badania. Co, jeśli będą efekty uboczne? Jestem przeciwny.

22:02

Paweł Tanajno: Prezydent musi stać na straży praw pacjentów. Musi być wyrażona zgoda na zabiegi medyczne. Jeżeli nie wyrażamy, to nie można ich robić pod przymusem. Polska stała się zakładnikiem 70-latków. Jeśli chcecie zmiany w służbie zdrowia, przestańcie głosować na polityków, wybierzcie przedsiębiorcę.

22:01

Stanisław Żółtek: Ważne pytanie, dotyczy naszej wolności. Jeśli raz pozwolimy, by rząd zmusił nas do szczepionki, to jak w „Folwarku zwierzęcym” już się od tego nie uwolnimy. Sam fakt, że będziemy traktowani jak zwierzęta gospodarcze, że można nas zaszczepić siłą, jest straszny. To przerażające. Argument, że ktoś niezaszczepiony zarazi innych jest głupi, bo skoro inni się zaszczepili, to znaczy, że nie mogą się zarazić, a jeśli się zarażą, to znaczy, że nie warto było się szczepić.

22:00

Szymon Hołownia: Jak szczepionka zaistnieje, zapytam wirusologów. Oddłużenie szpitali, profilaktyka, promocja finansowa w zawodach medycznych – pensje nie mogą być takie jak w tej chwili. Kwestia ochrony zdrowia to kwestia naszego bezpieczeństwa.

21:59

Waldemar Witkowski: Jestem za tym, żeby cała UE przygotowała bezpieczną szczepionkę, wtedy szczepienia muszą być obowiązkowe. To jedyna szansa, by wirus zniknął.

21:58

Krzysztof Bosak: Kolejne pytanie o coś, co nie istnieje. Moja odpowiedź – dwa razy „nie”. Poważniejsze tematy przedstawiłem np. w pakiecie dla medyków – zakaz wypowiadania się na temat tej epidemii dla pracowników ochrony zdrowia. Minister Szumowski się plącze – raz mówi, że wirus groźny, raz, że nie. Przyszedłem z projektami ustaw – dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, wyższa kwota wolna od podatku, to konkrety.

21:57

Robert Biedroń: Przydałaby się bardziej szczepionka na nienawiść dla klasy politycznej. Rząd PiS nas zawiódł. Nie dotrzymał słowa, że będziemy bezpieczni. Zawiódł tych na pierwszej linii walki z wirusem. Pytałem ministra zdrowia o wdrażanie szczepionki – czy każdy będzie miał dostęp?

21:56

Rafał Trzaskowski: Polacy powinni mieć dostęp do szczepionki. Czy epidemia się już skończyła? Co z programem onkologicznym? Kiedy w polskich szpitalach będą operacje terminowe? Kiedy dzieci wrócą do szkół? Prezydent ma się zająć bezrobociem.

21:55

Władysław Kosiniak-Kamysz: Potrzebny pakt dla zdrowia. Trzaeba oddłużyć szpitale, podnieść wynagrodzenia, uprościć procedury. Ochrona zdrowia to najważniejszy problem. Szczepionkę trzeba wdrożyć.

21:54

Runda piąta. Sprawy wewnętrzne. Czy Polska powinna kupić szczepionkę na koronawirusa i czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?

21:53

Robert Biedroń: Jeśli dalej będą rządzić Duda i PiS, to szybciej przyjmiemy ruble niż euro. Zaproponowałem plan odbudowy Polski, 280 mld zł, które trafią do kraju jako inwestycje w ramach planu Marshalla dla Europy. Powinny trafić do nas środki na budowę tanich mieszkań na wynajem.

21:52

Waldemar Witkowski: Wstąpiliśmy do UE. Prędzej czy później musimy zdecydować się na wspólną walutę. We wszystkich stanach USA jest jeden dolar. Euro? Powinno być referendum. Wzrosłyby płace. Dzisiaj wygrywają spekulanci.

21:51

Szymon Hołownia: Euro musimy przyjąć, prędzej czy później. Ale gdzie ochrona zdrowia na miarę XXI wieku, gdzie edukacja? Gdzie poważna rozmowa o zielonej transformacji? To zadania dla prezydenta.

21:49

Paweł Tanajno: Politycy nie szanują inteligencji widzów. Poza Jakubiakiem uczestnicy tej debaty to ludzie, którzy nie mają pojęcia o przedsiębiorczości. Ja mam program zwiększenia wynagrodzeń od ręki o 30 proc. Dziś pracodawca wypłaca 2 tys. na rękę, a 700 zł wypracowanych pieniędzy musi oddać politykom.

21:48

Stanisław Żółtek: Oczywiście, precz z tym euro. Wolałbym rozmawiać o wyjściu Polski z UE. Polska na byciu w UE traci. Unia to potworne zbiurokratyzowanie Polski, opłaty za dwutlenek węgla. A rząd zamiast gospodarką i obniżeniem podatków zajmuje się kupowaniem głosów – 500 plus, bony turystyczne. Może jeszcze menelowe plus?

21:47

Marek Jakubiak: Gospodarka utrzymuje państwo. Pieniądze pochodzą z pracy ludzi. Polski złoty, polska armia, polski język – Polska. To podstawa naszej wolności i suwerenności. W UE musimy posiadać suwerenność. Gospodarka – liniowy VAT, 1-proc. podatek przychodowy zamiast CIT, tańsze państwo. Dziś państwo polskie przypomina Bizancjum.

21:47

21:46

Władysław Kosiniak-Kamysz: Kto układał te pytania, musiał mieć niezły odlot. W Polsce rozmawia się o spadku produkcji, miejscach pracy. Trzeba wprowadzić dobrowolny ZUS. Skończmy z karaniem za pracę. O euro dziś nikt nie mówi, jest złoty.

21:45

Rafał Trzaskowski: Traktat akcesyjny nas zobowiązuje do przyjęcia euro. Dziś nie jesteśmy gotowi. Najważniejszy jest interes obywateli. Dziś ludzie boją się o miejsca pracy i o swoje firmy. Trzeba się skupić na inwestycjach, nie na gigantomanii, na inwestycjach samorządowych.

21:44

Mirosław Piotrowski: Jestem przeciwnikiem euro. Chcę, byśmy zostali przy złotówce. Należy stymulować gospodarkę, aby opłacało się produkować i zarabiać w Polsce. Jestem za obniżką podatków, w tym PIT i VAT, i wyższą kwotą wolną od podatku.

21:43

Krzysztof Bosak: To pytanie o politykę zagraniczną, nie gospodarkę. Aspekty gospodarcze polityki europejskiej? Istotny jest obecny projekt zadłużania UE na poziomie Brukseli. Prezydent chwalił się tym. PO tego nie kontestuje. Te dwie główne partie wspierają integrację poza obszarami, o których się dyskutuje. Wzrost bezrobocia, załamanie produkcji przemysłowej, spadek pensji – o tym rozmawiajmy, a nie o euro, temacie zastępczym.

21:42

Andrzej Duda: Pan Biedroń mówi o odwadze. Zaprosiłem pana, pan nie przyszedł. Co do waluty – jako członek UE zgodziliśmy się na euro, ale na szczęście termin nie został ustalony. Złoty uchronił nas w czasach kryzysu. Pytanie, kiedy dyskusja o euro? Kiedy Polacy będą zarabiali tyle, co w bogatych krajach.

21:41

Runda czwarta. Gospodarka. Euro czy złoty?

21:40

Waldemar Witkowski: Trzeba odpowiadać na pytanie. Tu każdy przemawia wyuczonymi frazesami. W Poznaniu gej musiał wyjechać, żeby wziąć ślub. Jeśli w domach dziecka są niechciane dzieci, to czy nie lepiej gdyby było adoptowane?

21:39

Robert Biedroń: Czy chcielibyście żyć w Polsce rządzonej przez tych facetów – oni nie mają odwagi do zmiany. W polityce jest się dla zmiany, by ludzie byli szczęśliwi. Osoby LGBT są symbolem pogardy reprezentowanej przez kolejne rządy. To PO i PiS likwidowały połączenia autobusowe i kolejowe, zamykali szpitale.

21:38

Szymon Hołownia: Podpiszę ustawę o związkach partnerskich, zawetuję małżeństwa jednopłciowe i adopcję przez te pary. Ale rodzinie zagraża coś innego niż LGBT – brak żłobków, wykluczenie komunikacyjne. Jako prezydent będę współpracował z samorządami, żeby żłobków było więcej.

21:37

Krzysztof Bosak: Nie zgodzę się na takie zmiany, nikt ich nie rozważa poza skrajną lewicą. To pytanie ma pogrążyć kandydata PO. Zagrywka dla mniej inteligentnych. W tej sprawie rządzący i Duda nie zrobili nic. Postuluję powstrzymać finansowanie z zagranicy tego środowiska, uszczelnić prawo oświatowe. Powstrzymanie prowokacji, a nie tych, którzy przeciw temu protestują.

21:36

21:35

Mirosław Piotrowski: Kuriozalne pytanie, pytać kandydata na prezydenta czy naruszy konstytucję. Nie wprowadziłbym tego. Oświata jest w chaosie. Nauczycielom trzeba dobrze płacić. Wrócić dawną emeryturę nauczycielską.

21:34

Rafał Trzaskowski: Telewizja publiczna stała się telewizją jednego tematu. W moim programie są związki partnerskie. Polityka społeczna i nie mówimy o chaosie, który jest. Milion osób bez pracy. Na tym się skupić. Rząd zostawił samym różne grupy zawodowe. Trzeba walczyć o każde miejsce pracy.

21:33

Paweł Tanajno: Przewidziałem, że Jarosław Kaczyński podyktuje kolejne pytanie o LGBT. Ja się w to nie wpiszę. Demografia upada. Nasze emerytury są zagrożone. Proponuję zmianę systemu naliczania emerytur i powiązania ich z naszym bogactwem.

21:32

Władysław Kosiniak-Kamysz: Ponad milion bezrobotnych, ponad 500 zakażeń koronawirusem dziś, emeryci płacą podatki od emerytury, młodzi nie mają mieszkania – a my będziemy w wojnie polsko-polskiej dalej? Trzeba wyjść 28 i zaprotestować. Referendum w sprawie związków partnerskich. Małżeństwa i adopcje – nie. Są ważniejsze sprawy.

21:31

Marek Jakubiak: Jestem zażenowany, że ciągle na ten sam temat rozmawiamy. Konstytucja mówi: małżeństwo tworzą kobieta i mężczyzna. Cel małżeństwa to m.in. prokreacja. Wyciąganie kto z kim śpi mnie nie interesuje. Spadek – akty notarialne. Nie rozumiem, w czym problem. Cały czas o jednym, to oburzające.

21:30

Stanisław Żółtek: Nie wtrącać się, jak ludzie prywatnie żyją. Rząd nic do tego nie powinien mieć. Powinniśmy protestować, kiedy ktoś namawia dzieci do podobnych zachowań. Ale muszę wziąć w obronę to środowisko. Inni ludzie mają prawo do ulg podatkowych PIT, mogą spadek przekazywać – a oni nie. Każde dwie osoby powinny mieć prawo. Wystarczy zlikwidować podatek od spadków i PIT, zniknie pretekst o to, żeby było małżeństwo.

21;29

Andrzej Duda: Nie. Jest wystarczający zapis w konstytucji, art. 18 konstytucji. To dobry zapis. To nie są sprawy, które są moim marzeniem. To jest dobrze uregulowane, nie zgodzę się na zmiany. Chciałbym, żeby Polakom żyło się lepiej, żeby Polska była zamożniejsza, żeby rodzina doznawała opieki ze strony państwa.

21:28

Runda trzecia. Polityka społeczna. Czy zgodzi się pan na zmiany ustaw i konstytucji w sprawie małżeństw homoseksualnych i adopcję dzieci przez pary homoseksualne?

21:27

Marek Jakubiak: SLD podpisało konkordat. Kto jest katechetą i kto wykłada religię naszym dzieciom? Mój syn najmłodszy ma siostrę zakonną, która wykłada mu religię i kto chce, ten na lekcję idzie. To nie miraż. Religia to piękna opowieść o naszych korzeniach chrześcijańskich. Wyrzucanie religii ze szkoły jest błędem. Tam są wykładane uniwersalne wartości.

21:26

Robert Biedroń: 16 lat temu zmarł Jacek Kuroń. Mówił o wartościach, na które umówiliśmy się w konstytucji i to powinien być nasz drogowskaz jeśli chodzi o wartości. Duda nie skorzystał z okazji, by przeprosić za swe słowa, które były niegodne. Panie prezydencie, popełnił pan wielki błąd, wypada przeprosić. Rozdział państwa od Kościoła: wyprowadzić lekcje religii ze szkół.

21:25

Krzysztof Bosak: Religia w szkołach – temat zastępczy. Nie ma konfliktu społecznego w tej sprawie. Rozwiązanie idące dalej to wprowadzenie bonu edukacyjnego. Nasz system wartości jest pod silną presją z zagranicy. Trzeba wypowiedzieć konwencję stambulską, wprowadzić pełną ochronę życia nienarodzonego, powstrzymać wpływy organizacji LGBT w szkołach.

21:24

Władysław Kosiniak-Kamysz: Jako prezydent będę stał na straży wartości. Lekcje religii w szkołach to nie problem. Powinny też być lekcje etyki. Problem, że w polskim Kościele jest za dużo polityki. Jak mówił papież, państwa muszą być świeckie.

21:23

Andrzej Duda: Relacje między Kościołem a państwem reguluje konkordat i konstytucja. Art. 48 konstytucji – rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie z przekonaniami. W Polsce na religię w szkołach chodzą dzieci, których rodzice tego chcą. Łatwiej byłoby, gdyby można było do komunii św. się przygotować. Ale przymusu nie ma, mamy wolność.

21:21

Stanisław Żółtek: Co boskie – Bogu, co cesarskie – cesarzowi. Religia w szkołach – tam uczą księża, którzy są pracownikami MEN. Biorą pensję, muszą wykonywać polecenia ministra. Dzieci widzą ich jak nauczycieli, nie księży. Zło się stało. Religia jest lekceważona w szkołach. Tak nie może być. Prywatne szkoły – rodzice mogą zdecydować. Ale niech tam będzie ksiądz, nie pracownik MEN.

21:20

Paweł Tanajno: Świeckie państwo, swoboda obywateli w kształtowaniu rozwiązania tego problemu. Bardzo nie podoba mi się to pytanie. W kraju jest mnóstwo ważnych tematów. To zasłona dymna przed prawdziwymi problemami. Przestańmy mówić o tematach zastępczych, zacznijmy o gospodarce.

21:19

Mirosław Piotrowski: Polska jest krajem katolickim. Większość to wierzący. Europa ma korzenie chrześcijańskie. Religia katolicka powinna być nauczana w szkołach. Nie ma większej wartości, niż życie ludzkie. Chcę betonowej ochrony życia, każdego życia od czasu poczęcia do naturalnej śmierci.

21:18

Waldemar Witkowski: Uczęszczałem na lekcje religii w salach katechetycznych w kościołach i chciałbym, żeby dziś tak było. Fikcją jest religia w szkole. Religia i przygotowanie do komunii św. powinna być w kościele. Szkoła powinna być świecka. Czym innym jest nauka religioznawstwa. Państwo świeckie.

21:17

Szymon Hołownia: O tym powinna decydować wspólnota szkolna. Trzeba przeprowadzić rozdział państwa od Kościoła, to jedna z najpilniejszych rzeczy. Zlecę NIK audyt przepływów finansowych między państwem a Kościołem. Trzeba pomóc Kościołowi do końca rozliczyć się z przypadkami pedofilii.

21:16

Rafał Trzaskowski: Czy religia powinna być w szkole – powinni decydować rodzice. Polacy chcą prezydenta, który praktykuje wartości. Trzeba stać przy słabszych. Wierzę, że jesteśmy równi wobec prawa. Wartości to uczciwość, praworządność, takie powinien wyznawać i praktykować prezydent.

21:16

W drugiej rundzie zacznie Trzaskowski. Pytanie o wartości. Czy jest pan za umożliwieniem przygotowania się dzieciom do pierwszej komunii świętej na lekcjach religii w szkole?

21:14

Marek Jakubiak: Gość w dom, Bóg w dom. Polacy mają otwarte serca i drzwi do domu. Jedno ale – dla kogo? Dla tych, którzy chcą być Polakami, uczyć się języka, pracować. osiedlić się, jak Tatarzy polscy. Nie jest Polska od tego, żeby pomagać Angeli Merkel w jej słynnym „Willkommen”. Ma problem, niech sobie go sama załatwi. Uchodźcy w Niemczech nawet pracować nie chcą. Nie ma przyjaźni między państwami, są interesy.

21:13

Rafał Trzaskowski: Dawno mnie tutaj nie było. Co do uchodźców, problem został rozwiązany w 2015 r. Nie było zgody na automatyzm. Polityka zagraniczna dzisiaj to bezpieczeństwo, pieniądze na inwestycje. W UE jesteśmy piątą potęgą, powinniśmy podejmować najważniejsze decyzje, a dzisiaj rząd głównie szuka wrogów.

21:12

Szymon Hołownia: Uchodźcy to jedno, imigranci zarobkowi to drugie. Obowiązuje nas prawo międzynarodowe. Polska polityka wobec uchodźców nie istnieje. Musimy odnowić pozycję Polski w UE. Jako prezydent zwrócę się o wznowienie prac Trójkąta Weimarskiego.

21:11

Waldemar Witkowski: Człowiek urodzony w Azji czy Afryce jest takim samym człowiekiem jak my Polacy. Dyskutujemy o naturalnej chęci pomocy innym, dziwię się. Czy bać się ludzi, którzy w niesprawiedliwej wojnie stracili rodziny? Należy im pomagać. Nie zamykajmy granic.

21:10

Robert Biedroń: Powinniśmy budować mosty, a nie mury. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski jesteśmy osamotnieni. W UE nikt nie chce z nami rozmawiać. O takich politykach decyduje Wspólnota Europejska, dlatego trzeba wzmocnić pozycję Polski w UE. Polska była silna, kiedy była otwarta.

21:09

Stanisław Żółtek: Każdy powinien mieć prawo przyjechać do Polski jako turysta lub gdy chce tu pracować. Ale to nie są obywatele polscy, nie mogą mieć tych samych praw. Kto złamie prawo i zostanie skazany, powinien być deportowany na zawsze. Żaden z nich nie ma prawa do zasiłku. Dzięki temu nie będą się tu pchały darmozjady. Przymusowa relokacja to skandal. Dyktat UE nad Polską warto byłoby zakończyć. Warto byłoby zakończyć współpracę z UE. Najważniejsze, by przyjezdnym nie dawać za darmo pieniędzy.

21:08

Krzysztof Bosak: Program przymusowej relokacji uchodźców przez UE został odrzucony po społecznych protestach. Minister Błaszczak chciał wykonać zobowiązania rządu UE, a firmował tę decyzję Rafał Trzaskowski. Powinniśmy prowadzić samodzielną, odpowiedzialną politykę imigracyjną. Musimy ostrożnie podchodzić do polityki migracyjnej prowadzonej przez ten rząd.

21:07

Paweł Tanajno: Imigracja z Syrii, z Południa, musi się odbywać z zachowaniem praw człowieka. Rację miał prezydent Duda, nie możemy trzymać tych ludzi na siłę. Polska staje się zasiekami stawianymi przez armię amerykańską. Moja prezydentura poprowadzi Polskę w kierunku wolności. Pojadę do Kijowa, do Wilna i razem wrócimy do Brukseli.

21:06

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska nie ma polityki zagranicznej. Wstając z kolan upadliśmy na głowę. Przyjmujemy węgiel z Rosji, do Polski trafiło 800 tys. ton śmieci z Niemiec i Nigerii. Trzeba odbudować pozycję w UE, zająć miejsce Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o migrantów, Polska powinna utworzyć korytarze humanitarne.

21:04

Andrzej Duda: Jesteśmy narodem ludzi życzliwych. Przyjeżdża do nas bardzo wielu migrantów z Ukrainy, Białorusi. Jesteśmy ludźmi, którzy serdecznie ich przyjmują. Oni przyjeżdżają dobrowolnie. Nie zgadzamy się, by ludzi przytransportowywano do Polski przymusowo, a tak miało być z relokacją. Uważałem, że to łamanie praw tych ludzi. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy i mamy w niej obowiązki.

21:03

Mirosław Piotrowski: Polska powinna zdecydowanie sprzeciwiać się dyktatowi UE. Stara, dobra Europa zawsze była chrześcijańska. Zalew imigrantów – Europa zatraci esencję kulturową. Polska powinna prowadzić aktywną politykę transatlantycką. Trzeba wyjaśnić sprawę ustawy 447 i 300 mld dolarów.

21:03

Pierwsze pytanie ma dotyczyć polityki zagranicznej. – Pięć lat temu rząd Ewy Kopacz zgodził się na kwotę w ramach przymusowej relokacji imigrantów. Po zmianie rządu ten dyktat został odrzucony. Teraz znów wraca temat uchodźców. Turcja otworzyła granicę, dziesiątki tysięcy uchodźców szturmują granicę UE. Jak powinna zachować się Polska w tej sprawie?

21:02

Przed nami pięć rund pytań i oświadczenia kandydatów. Za każdym razem kandydaci będą mieli po 60 sekund. Odpowiedzi nie na temat będą mogły być przerywane przez prowadzącego.

21:01

Kandydaci zajmują miejsca według wylosowanej kolejności.

21:00

Michał Adamczyk rozpoczyna debatę.

20:58

Za chwilę w debacie zmierzą się: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

20:48

W związku z epidemią kandydatom zmierzono temperaturę.

20:46

Kandydat Lewicy Robert Biedroń jako ostatni dotarł do siedziby TVP. Wszyscy uczestnicy debaty są już na miejscu.

20:36

Pytania, które zostaną zadane podczas debaty, nie były znane kandydatom i ich sztabom – przekazano na antenie TVP Info.

20:35

Poprzednia debata prezydencka odbyła się w TVP 6 maja, przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami, które ostatecznie nie doszły do skutku. W tamtej debacie zamiast Rafała Trzaskowskiego brała udział ówczesna kandydatka PO, Małgorzata Kidawa-Błońska. W debacie nie wziął też udziału Waldemar Witkowski, którego kandydatura nie została zarejestrowana przed wyborami zaplanowanymi na 10 maja.

20:34

W debacie weźmie udział 11 kandydatów – Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak, Marek Jakubiak, Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek, Mirosław Piotrowski i Waldemar Witkowski.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

20:33

W ciągu 70-minutowej debaty kandydaci – jak zapowiada TVP – będą odpowiadali na pytania dotyczące polityki zagranicznej, społecznej, gospodarczej, a także z zakresu spraw wewnętrznych i „świata wartości”.

20:32

Debatę poprowadzi dziennikarz TVP Info, Michał Adamczyk.

20:30

O godzinie 21 na antenie TVP i TVP Info rozpocznie się debata z udziałem kandydatów na prezydenta, którzy startują w wyborach zaplanowanych na 28 czerwca.

Poprzednia debata, zorganizowana przez TVP odbyła się 6 maja. Wówczas w debacie nie wziął udziału Rafał Trzaskowski (kandydatką PO była przed wyborami zaplanowanymi na 10 maja Małgorzata Kidawa-Błońska), ani Waldemar Witkowski (jego kandydatura nie została zarejestrowana przed wyborami z 10 maja).

Czytaj także:

Relacja z debaty prezydenckiej z 6 maja

Po tym jak 10 maja wybory - choć formalnie nie zostały odwołane - nie odbyły się, po przyjęciu przez Sejm kolejnej specustawy wyborczej 2 czerwca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek ustaliła datę I tury wyborów prezydenckich na 28 czerwca.

Jeśli w I turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy głosów, wówczas dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami zmierzy się w II turze wyborów, która odbędzie się 12 lipca.

W ostatnim sondażu opublikowanym przed debatą (IBRiS dla Wirtualnej Polski) w I turze największe poparcie uzyskali Andrzej Duda (40,7 proc.) i Rafał Trzaskowski (28 proc.). Trzeci był Władysław Kosiniak-Kamysz (9,7 proc.), czwarty Szymon Hołownia (7,8 proc.), piąty Krzysztof Bosak (7,1 proc.), szósty Robert Biedroń (3 proc.).