Premiera spektaklu na festiwalu Warszawa Centralna spotkała się z uznaniem widzów. Z obu książek Lewisa Carrolla o Alicji twórcy skonstruowali autorski scenariusz. W ich odczytaniu Alicja została zagrana przez dwie aktorki: Barbarę Krafftównę i Klarę Bielawkę, a scenografka Barbara Hanicka wykreowała na scenie dziwaczny i intrygujący świat.
Aby jeszcze mocniej wciągnąć widzów w absurdalny świat Alicji, wieczorny pokaz poprzedzą w sobotę akcje teatralne, pokazy wideoinstalacji oraz spektakl Teatru 21, którego aktorami są uczniowie z zespołem Downa i autyzmem. W ich wykonaniu zobaczymy przedstawienie w dwóch częściach: „Rozprawa 14/06” i „Kraina Czarów. Pole gry”. Alicja zostanie oskarżona o długotrwały i nielegalny pobyt w Krainie Czarów. W drugiej części badający ją specjaliści staną się graczami, którzy muszą dotrzeć do Alicji, przechodząc przez poszczególne pola.
Wideoinstalacje inspirowane i dialogujące z dziełem Carrolla w przestrzeniach Dramatycznego zaprezentują studenci i absolwenci poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych: Aga Atarii Łopatka, Radosław Chrześciański i Michał Grochowiak, Mateusz Sadowski i Łukasz Sosiński. Swoje prace określają jako „ruchome obrazy, które z założenia mają wymykać się kategoriom”.
A na video act zaprasza jego pomysłodawczyni Joanna Baranowska z działu dramaturgiczno-literackiego teatru. – Video act, który przygotowujemy na „Dzień Alicji”, to nieco abstrakcyjna, trochę oniryczna podróż do Krainy Czarów i na drugą stronę lustra – mówi Baranowska.
– Pobawimy się obrazem i słowem. Klara Bielawka i Miłogost Reczek przeczytają fragmenty powieści – ta para po raz kolejny pracuje razem w Dramatycznym nad projektem, który wymyka się kategoriom tradycyjnego teatru. Pani K to jedna z najciekawszych obecnie artystek wideo. Zaprosiliśmy ją do stworzenia obrazów, które pomogą przenieść się do fantastycznego świata Lewisa Carrolla.