Biało-czerwone tło, uśmiechnięty Bronisław Komorowski i hasło jego kampanii "Zgoda buduje". Takie ogromne reklamy od piątku są wieszane w polskich miastach (jedna – dwie w każdym regionie). A jeszcze w kwietniu szef Klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że partia nie wywiesi wyborczych billboardów. – I rzeczywiście ich nie mamy – tłumaczy poseł Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik sztabu Komorowskiego. Są to bowiem tzw. siatki rozwieszane na ścianach budynków.

– Natomiast siatki symbolicznie zdecydowaliśmy się powiesić, bo jednak kampania wizerunkowa musi być prowadzona – dodaje Kidawa-Błońska.

– Argumenty, że PO zrezygnowała z billboardów, gdy powiesiła o wiele większe reklamy, są słabe w kontekście apeli polityków tej partii o nieepatowanie kampanią – ocenia dr Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego. – Tego rodzaju spryciarstwo może odbić się PO czkawką.

Sam kandydat Platformy wziął w piątek udział w uroczystościach zorganizowanych w Łodzi w 21. rocznicę wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. – To były piękne czasy, to byli piękni ludzi, bo owładnięci marzeniem o zmianach w Polsce, o Polsce wolnej, demokratycznej, normalnej; Polsce, która chciała się wyrwać ku wolności – wspominał marszałek Sejmu.

Głównym punktem łódzkich obchodów było podpisanie "Deklaracji wolności" – apelu do parlamentarzystów o ustanowienie 4 czerwca Dniem Wolności. W uroczystościach wzięli udział m.in. działacze dawnej opozycji, samorządowcy (głównie związani z PO) i młodzież urodzona 4 czerwca 1989 r.

Podczas konferencji prasowej na pytanie dziennikarza o to, co ma do zaproponowania młodym, by nie wyjeżdżali z kraju, stwierdził: – Proponujemy otwarcie na świat i sąsiadów, także pojednanie z innymi narodami sąsiadującymi z Polską, zaczynając od pojednania i porozumienia poprzez wymianę młodzieży zarówno z Niemcami, jak i z Rosją i Ukrainą.

Obchodzący w piątek 58. urodziny marszałek Sejmu wziął udział w spotkaniu z 200 osobami w Obornikach Śląskich, gdzie się urodził. Na wiec przyszli też jego przeciwnicy z transparentem: "PO kłamie, krzywdę prezydenta pamiętamy".

Z młodzieżą urodzoną w 1989 r. spotkał się również kandydat PiS. I on usłyszał pytanie, co zrobi, by wchodzący w dorosłe życie Polacy nie wyjeżdżali z kraju. – Trzeba stworzyć mechanizmy prawne służące wsparciu dla młodych ludzi, aby mogli zdobywać doświadczenie zawodowe. Musimy otworzyć rynek dla młodych tam, gdzie jest zamknięty mechanizmami korporacyjnymi – mówił Jarosław Kaczyński w warszawskim centrum informacyjnym Europejski. Młodzi zadawali mu pytania również za pośrednictwem internetowego czatu. Kaczyński zaznaczył, że jako prezydent nie podpisze ustawy wprowadzającej odpłatności za drugi kierunek studiów.

A 21 lat III RP podsumował: – Możemy mówić o sukcesie i bardzo wielu niedogodnościach.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

PiS ujawnił w piątek zarys jego programu wyborczego. Najważniejsze cele to m.in. stworzenie systemu prawnego i gospodarczego życzliwego przedsiębiorcom, wsparcie rolnictwa i polskich rodzin i zwiększenie bezpieczeństwa (o założeniach programu Kaczyńskiego jako pierwsza informowała "Rz").

W sobotę prezes PiS ma w Słubicach spotkać się z burmistrzem Frankfurtu nad Odrą i mówić o stosunkach polsko-niemieckich.