Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to najważniejsza i organizowana z największym rozmachem akcja charytatywna w Polsce. Ale kiedy Jerzy Owsiak zapraszał do udziału w pierwszym finale w styczniu 1993 roku, nikt się nie spodziewał, że jednorazowy happening odniesie spektakularny sukces i przekształci się w cyklicznie organizowane wydarzenie. Dzięki hojności darczyńców co roku puszki wolontariuszy szybko się napełniają. Noszenie orkiestrowych serduszek tego dnia to dla wielu Polaków zaszczyt i obowiązek.
Dziś Fundacja WOŚP jest największą pozarządową organizacją charytatywną, która ratuje życie, wyposażając szpitale w specjalistyczny, nowoczesny sprzęt medyczny. Podczas ubiegłorocznego finału udało się zebrać ponad 42 mln złotych na rzecz pomocy maluchom chorym na nowotwory. Poprzednie edycje wspierały m.in. neonatologię, chirurgię urazową, laryngologię i karidiochirurgię dziecięcą.
Mimo lat spędzonych na czele orkiestry Owsiak przyznaje, że nie ma mowy o rutynie i zawsze przed finałem czuje tremę. – Za każdym razem, tego wyjątkowego dnia, przeżywam mieszaninę strachu, stresu, wzruszenia i radości – mówi.
Wolontariusze będą zbierać pieniądze na ulicach większości polskich miast. Ale orkiestra ma także zagraniczne przedstawicielstwa – m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Hiszpanii, Grecji, Islandii, Niemczech, Kanadzie i USA. Oficjalny start akcji zaplanowano w podziemiach zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Ważnym miejscem będzie Warszawa. O godz. 14 pod Pałacem Kultury na placu Defilad rozpocznie się koncert z udziałem gwiazd polskiego rocka. Na scenie pojawią się m.in. Proletaryat, Closterkeller, Blue Café i Łzy. Wystąpią Stan Borys i Zbigniew Hołdys. Na finał zaśpiewa zespół Kumka Olik. Tradycyjnie o godz. 20 rozbłysną reflektory i fajerwerki, wysyłając „Światełko do nieba”.
Najważniejsze wydarzenia finału śledzić można będzie w TVP 2. Po raz czwarty orkiestrę wesprze TVN. Relacje zaplanowano także w TVN 24 oraz TVN Warszawa. Specjaliści zajmujący się nefrologią i urologią dziecięcą opowiedzą o potrzebach małych pacjentów. Widzowie poznają także historie osób, które zawdzięczają życie sprzętowi kupowanemu przez fundację Owsiaka.