Czy biel i czerwień są w modzie?
Andrzej Bebłowski:
Istotnie, mam wrażenie, że w ostatnich latach barwy narodowe przeżywają swoisty renesans. Spora w tym zasługa państwa, które ustanowiło Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ale nie tylko.
Aktualizacja: 02.05.2011 02:48 Publikacja: 02.05.2011 02:48
Czy biel i czerwień są w modzie?
Andrzej Bebłowski:
Istotnie, mam wrażenie, że w ostatnich latach barwy narodowe przeżywają swoisty renesans. Spora w tym zasługa państwa, które ustanowiło Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ale nie tylko.
Z czego to zatem wynika?
W czasach Polski Ludowej władza biało-czerwoną flagę tolerowała, ale raczej bez entuzjazmu. Równie ważny, jeśli nie ważniejszy, był czerwony robotniczy sztandar. Kiedy jednak przychodziło do państwowych świąt, w miastach flagi pojawiały się w ogromnych ilościach, aż do przesytu. Wystarczy wspomnieć zespawane z metalowych rurek kosze, w których zatykane były całe ich naręcza. To czysto komunistyczny wymysł, na Zachodzie kompletnie nieznany. Flagi szorowały po ziemi, brudziły się, co kłóciło się z wszelkimi zasadami. Ludzie nie mogli eksponować barw narodowych, kiedy chcieli, lecz tylko wówczas, gdy im na to pozwalało państwo. Z jednej strony biało-czerwona flaga kojarzyła się z patriotyzmem, niepodległościowym podziemiem, z drugiej jednak trudno ją było oddzielić od oficjalnej propagandy. Po 1989 r. sytuacja radykalnie się zmieniła. Biało-czerwony renesans nastąpił jednak później. I duża w tym zasługa zarówno nowego ustroju gospodarczego, jak i sportu.
Krótko mówiąc – kibiców...
Tak jest. Proszę spojrzeć, jak w ostatnich latach zmienił się sposób dopingowania narodowej drużyny – nie tylko biało-czerwone flagi, ale też koszulki, szalki, czapeczki, kapelusze, nawet peruki. Oczywiście to moda napędzana przez samych producentów, jednak ich propozycje musiały kiedyś trafić na podatny grunt. Sprowadzanie mody na biało-czerwone barwy do sportu i kibicowania byłoby rzecz jasna uproszczeniem. Szczegółowe rozważania zostawmy jednak socjologom. Ja chciałbym zwrócić uwagę na inną rzecz – zalew gadżetów w narodowych barwach sprawia, że zapominamy o ściśle określonych zasadach, które bezwzględnie powinny być przestrzegane.
Jakie to zasady?
Polska flaga powinna mieć proporcje pięć do ośmiu, czyli np. jeśli jej szerokość wynosi pół metra, długość bezwzględnie musi liczyć 80 cm. Biel flagi powinna być najczystsza z możliwych, czerwień zaś utrzymana w odcieniu zbliżonym do cynobru. I przede wszystkim należy pamiętać, że flaga z orłem to nie flaga narodowa, lecz bandera. Jeszcze w czasach żaglowców biało-czerwona chorągiew była używana powszechnie jako flaga pilotowa. Ułatwiała wprowadzanie statku do portu. Kiedy w 1918 r. powstało niepodległe państwo polskie, trzeba było nasze narodowe barwy wzbogacić o jednoznaczny element dla odróżnienia bandery nowego państwa właśnie od flagi pilotowej. Stąd obecność orła. Stosowna ustawa weszła w życie rok później. Teraz flaga z orłem może być używana jeszcze przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, samoloty i lotniska, ale nigdzie indziej. Sam orzeł nie może być cieniowany, ale musi występować jako wzór graficzny rysowany kreską. A odstępstwa, niestety, często się zdarzają.
—rozmawiał Łukasz Zalesiński
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Czy biel i czerwień są w modzie?
Andrzej Bebłowski:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
W „Pułapce na myszy” Agathy Christie aktorzy Ateneum pokazują, że umieją grać na różnych instrumentach równocześnie. Czy to jeden z najlepszych spektakli roku? Niewykluczone.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas