Zarząd dzielnicy Śródmieście chce wymazać z mapy Warszawy trzy licea profilowane, technikum hotelarskie oraz liceum ekonomiczne. Wkrótce zwróci się z wnioskiem o likwidację do rady dzielnicy.
Urzędnicy nie spodziewają się przy tym protestów w obronie szkół. – Od kilku lat te placówki nie prowadzą naboru i nie mają uczniów. One istnieją tylko na papierze. Nikogo nie będziemy więc przenosili, nie będziemy zwalniali nauczycieli ani sprzedawali budynków, bo funkcjonują w nich inne placówki oświatowe. Nie oszczędzamy, tylko porządkujemy sytuację – zastrzega Andrzej Wyrozembski, naczelnik śródmiejskiego wydziału oświaty. W innych dzielnicach jest podobnie.
Tylko jedna z likwidowanych niebawem szkół ma uczniów. – Do VI Liceum Profilowanego chodzi teraz 45 osób, to uczniowie II i III klasy. Dlatego likwidacja szkoły zostanie przeprowadzona 31 sierpnia 2014 roku, gdy zakończą naukę – dodaje Urszula Majewska, rzecznik dzielnicy.
Stołeczne biuro edukacji ma na razie informacje o zamiarze likwidacji w 2013 r. 38 szkół ponadgimnazjalnych. Jak poinformowała „Rz" Katarzyna Pienkowska z biura prasowego ratusza, „32 likwidacje wynikają ze zmian w prawie oświatowym (likwidacja liceów profilowanych i szkół zawodowych dla dorosłych), a 6 to planowane likwidacje pozostałych typów szkół, w których od kilku lat już nie ma naboru".
To niejedyne zmiany. Urzędnicy w przyszłym roku przygotowują przeprowadzkę części uczniów z budynków Liceum im. Hoffmanowej oraz sąsiedniego gimnazjum, znajdujących się przy ul. E. Plater – do obiektu przy ul. Hożej.