Prezydent Bronisław Komorowski podpisze dzisiaj ustawę, która ma zagwarantować finansowanie programu obrony przeciwrakietowej. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ujawniło szczegóły budowy tego systemu.
Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych będzie obowiązywać w latach 2014–2023. Przewiduje ona, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, na obronę przeciwrakietową będzie przeznaczana wysokość „corocznych przyrostów planowanych wydatków", nie mniej jednak niż 20 proc. kwoty przeznaczanej na modernizację wojska.
– To oznacza, że na budowę tego systemu będzie przeznaczane 4–5 proc. całego budżetu MON w ciągu dekady – mówi szef BBN gen. bryg. Stanisław Koziej.
Z szacunków biura wynika, że w tym czasie na budowę „tarczy antyrakietowej" może zatem zostać przeznaczonych 8–12 mld zł.
Polski system przeciwrakietowy ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego zasięgu, a częściowo także średniego.