Multimedialne wydarzenie według koncepcji artystki Gabi von Seltmann uczci 142. rocznicę otwarcia Wielkiej Synagogi odbędzie się w sobotę. W ten sposób Warszawa chce oddać "jednocześnie hołd zgładzonej żydowskiej społeczności oraz stając w obronie wszystkich mniejszości, które doświadczają obecnie przemocy". Przypomnijmy, że Wielka Synagoga została ona zburzona przez Niemców po upadku powstania w getcie warszawskim.

Wizerunek powstającej z gruzów synagogi pojawi się na ścianie zajmującego jej miejsce Błękitnego Wieżowca na placu Bankowym. Z archiwalnego nagrania będzie można usłyszeć śpiew kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginął w warszawskim getcie, a fragmenty wiersza Bashert/Przeznaczenie przeczyta autorka, Irena Klepfisz, córka Michała Klepfisza – żołnierza Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Wielka Synagoga zbudowana przy ul. Tłomackie 7 została wzniesiona w XIX wieku. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 26 września 1878 roku w święto Rosz ha-Szana. Podczas ceremonii rabin Izaak Cylklow przywitał rosyjskiego namiestnika hr. Pawła Kotzebue nie w języku rosyjskim, hebrajskim czy jidysz, lecz w polskim, co odebrano jako zgodę na wygłaszanie kazań w tym języku, gdyż ten ostatni nie zaprotestował. Wieczne światło przed Aron ha-kodesz zapalił Henryk Natanson. W czasie II wojny światowej budowla była sukcesywnie niszczona przez Niemców. Została wysadzona w powietrze 16 maja 1943 roku, co było ostatnim aktem zniszczenia dzielnicy żydowskiej przez Niemców.