Informacje „Rz" potwierdza MSZ. „Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podpisał decyzję w sprawie likwidacji Konsulatu Generalnego RP w Sewastopolu" – poinformowało nas biuro prasowe resortu.
Wiadomości o decyzji ministra próżno jednak szukać na stronie placówki, ale jutro zostanie odwołany konsul generalny Wiesław Mazur. Z pozostałymi pracownikami (dwoma zastępcami konsula) rozwiązano już umowy o pracę.
„Ostateczny termin zakończenia likwidacji placówki został wyznaczony na 30 września br. Likwidatorem KG RP w Sewastopolu został wyznaczony p. Tomasz Kapuśniak" – czytamy w odpowiedzi, którą przysłało po naszych pytaniach ministerstwo. Placówka została ewakuowana już na początku marca. Jak tłumaczył wtedy Sikorski, powodem były „utrzymujące się niepokoje ze strony rosyjskich sił". Konsul poinformował zaś media, że placówce grożono podpaleniem. Kiedy Rosja ogłosiła przyłączenie Krymu, MSZ zawiesił działalność konsulatu. Co od tego czasu się z nim dzieje?
„Budynkiem opiekuje się administrator, tj. właściciel nieruchomości. Obiekt jest pilnowany przez pracowników jego firmy. Częściowo mienie Konsulatu Generalnego RP w Sewastopolu zostało przewiezione do konsulatu w Odessie, natomiast pozostałe składniki majątkowe znajdujące się w obiekcie są odpowiednio zabezpieczone" – zapewnia resort dyplomacji.
Zdaniem opozycji taki stan powinien być utrzymywany nadal, by pokazać, że Polska nie godzi się z rosyjską okupacją Krymu.