Aktualizacja: 03.01.2017 08:13 Publikacja: 03.01.2017 08:13
Polski eksport rośnie w siłę! W 2022 roku jego wartość po raz pierwszy przekroczyła granicę 300 mld euro, osiągając 343,8 mld euro, czyli 1607 mld złotych. Tak dobry wynik to zasługa trafnych strategii polskich przedsiębiorców. Wielu spośród nich uczestniczyło w programach Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wsparcie dla polskich eksporterów jest kontynuowane i powinno przynieść kolejne sukcesy.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
Polskie firmy potrafią doskonale radzić sobie na rynkach zagranicznych. Doskonałym tego dowodem są wyniki ubiegłorocznego eksportu, którego wartość wyniosła rekordowe 343,8 mln euro. Nasza gospodarka ma szansę na kolejne sukcesy, co dotyczy również małych i średnich przedsiębiorstw. Do rozwoju biznesu za granicą potrzebują one nie tylko strategii i kapitału, ale również rozpoznawalności. Właśnie na tym skupiają się programy promujące polski eksport, realizowane między innymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jakie możliwości otwierają się przed polskimi eksporterami?
Zrazy z gęsi, kacze udo z kluskami śląskimi, rolada wołowa, krem z pieczonej gęsi, serniki, szarlotki i bezy – to tylko niektóre dania, jakie przygotowały restauracje w całym kraju na Tydzień Kuchni Polskiej.
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem debat i gorących polemik. Oto Powstanie Warszawskie dzień po dniu.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Mechanizmy, które napędzały nasz rozwój przez ostatnich 30 lat, już się wyczerpały. Potrzebne są nowe recepty, żebyśmy mogli utrzymać szybki wzrost – mówi prof. SGH Andrzej Rzońca z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
- Moim wielkim marzeniem jest to, żeby Polska wróciła na drogę na zachód, a nie dryfowała na wschód - mówił w Radiu Zet Andrzej Rzońca, główny ekonomista Koalicji Obywatelskiej. Rzońca na pytanie czy w rządzie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej objąłby stanowisko ministra finansów odparł: - Najpierw wygrajmy wybory, później to do pani premier będzie należało zadecydowanie, kto będzie pełnił jaką funkcję.
Polska sercem Europy – to jedno z haseł rządu na kolejne wybory.
Ryszard Petru, który pod koniec 2017 roku stracił stanowisko przewodniczącego Nowoczesnej na rzecz Katarzyny Lubnauer, ogłosił powołanie stowarzyszenia "Plan Petru", które ma być odpowiedzią na propozycje przedstawiane przez rząd PiS w ramach tzw. Planu Morawieckiego.
Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, zaatakował na twitterze Prawo i Sprawiedliwość za podawanie nieprawdziwych danych nt. zmniejszenia biedy jako efektu programu 500+. Jego zdaniem, skoro GUS podaje, że w 2016 roku 6 proc. dzieci żyło w skrajnej biedzie, a według PiS skrajne ubóstwo zmniejszyło się o 94 proc., to rok wcześniej biedni byli... wszyscy.
PiS już wie, że może przegrać wybory parlamentarne, a opozycja jeszcze nie wie, jak ma je wygrać.
Powtarzanie, że Platforma, gdy tylko zwycięży w wyborach, zlikwiduje 500+, to podobny chwyt jak zarzut, że rząd chce wyprowadzić Polskę z Unii. PiS chciałby w najbliższej kampanii powtórzyć starcie Polski solidarnej i liberalnej.
Czy Polska może powtórzyć doświadczenia Szwajcarii? - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty, która odbyła się 28 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, z inicjatywy Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej, ambasady Szwajcarii oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Sejmowa koalicja zaliczyła pierwszą poważną wpadkę, wrzucając do projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, przepisy o OZE. To styl PiS, z którym obiecywano walczyć - twierdzą eksperci.
Wrzutka do projektu o cenach energii wywołała krytyczne komentarze o tworzeniu prawa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Porozumienie ws. współpracy granicznej między Finlandią i Rosją przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku.
Paliwo oznaczane jako E10 będzie zawierać do 10 proc. bioetanolu. Nie wszystkie auta na benzynę mogą z niego korzystać. Co więcej, koszty tankowania mogą wzrosnąć.
Izraelska armia poinformowała, że wznowiła działania przeciwko Hamasowi.
Stagnacja w europejskiej gospodarce sprawia, że popyt na transport odrodzi się w drugiej połowie 2024 roku. Stawki jednak wzrosną szybciej z powodu podwyżek myta.
- Jeżeli ktoś jest niewinny to nie wywiesza baneru przed domem "jestem niewinny" - mówił w rozmowie z TVN24 poseł Polski 2050, Ryszard Petru.
To nie mediator powinien sprawdzać, czy ugoda została wykonana – uważa minister sprawiedliwości.
Jakość snu pogarsza się z roku na rok na całym świecie – wynika z globalnego badania zleconego przez Samsunga. Nie wszyscy śpią tak samo – kobiety wysypiają się gorzej od mężczyzn, młodzi gorzej od swoich rodziców. Problemy ze snem mają też emeryci.
Rok 2023 jeszcze się nie skończył, ale już teraz wiadomo, że przekroczona została kolejna granica bezpieczeństwa. Wzrost średniej temperatury na świecie wyniesie w tym roku 1,4 stopnia Celsjusza ponad poziom z czasów rewolucji przemysłowej – alarmuje Światowa Organizacja Meteorologiczna.
- To pierwsza sytuacja, gdy Rosjanie mogą kontrolować wszystkie ciężarówki ze sprzętem, który jedzie na Ukrainę - mówił w rozmowie z RMF FM ukraiński parlamentarzysta, Mykoła Kniażycki, współprzewodniczący ukraińsko-polskiej grupy parlamentarnej.
Adidas Samba - te buty okazały się jednym z najbardziej pożądanych modeli 2023 roku. Dzięki nim Adidas odniósł sprzedażowy sukces w roku, w którym zmagał się z problemami po zakończeniu współpracy z Kanye Westem.
Budowle należące do spółdzielni mieszkaniowej nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, nawet jeśli część lokali jest wynajęta na firmy.
30 listopada podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw poznaliśmy laureatkę 6. edycji konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw. Tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw AD. 2023 otrzymała Aleksandra Gawrońska-Mucha , Global Senior Legal Counsel w firmie IBM.
Najmłodsze pokolenie miliarderów swoją fortunę w dużej mierze zawdzięcza rodzicom. Tak wynika z najnowszego raportu szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS.
W kierownictwie Kancelarii Sejmu do Jacka Cichockiego dołączy Michał Deskur. Mają poprawić wizerunek izby i swojego szefa.
Internetowi celebryci powinni sumować wpłaty od poszczególnych darczyńców. Jeśli przekroczą limit kwoty wolnej, trzeba się podzielić nimi z fiskusem.
Przez nieuczciwych lekarzy i aptekarzy pacjenci będą mieli problem z wykupieniem leków recepturowych i psychotropowych.
Zmiany w strukturach lokalnych partii Kaczyńskiego to część przygotowań do kolejnych wyborów w 2024 roku.
Rosja zaciska pasa i przygotowuje się na długą kampanię wojenną. Ukraina zaś nie poradzi sobie bez wielomiliardowej pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
UODO uznał, że internauta, który na Facebooku ujawnił dane osobowe innych w publicznym wpisie, podlega RODO.
Sklejenie prokonsumenckiego projektu zamrażającego ceny energii z ustawą wiatrakową wygląda na perfidną zagrywkę legislacyjną, która miała ułatwić przyjęcie „na boku” prawa na kilometr pachnącego lobbingiem. Jaką lekcję wyciągnąć z tego powinni Szymon Hołownia, Michał Szczerba i Donald Tusk?
Słaby popyt, zmiana strategii, nowy koncept – przyczyny wycofania z oferty modeli samochodów są różne. Tu znajdziesz wszystkie wycofane w najbliższym czasie z produkcji modele aut.
Dzietność w Korei Południowej w czwartym kwartale 2023 roku może spaść do rekordowo niskiego poziomu - 0,6.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas