Uczczą powstańców. Biegiem i na rowerze

W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ulicami miasta przejadą dziś uczestnicy Masy Powstańczej. Również dziś odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego.

Aktualizacja: 07.08.2021 11:55 Publikacja: 07.08.2021 10:16

Po roku przerwy, dziś odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego ruszy dziś ulicami stolicy. Na z

Po roku przerwy, dziś odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego ruszy dziś ulicami stolicy. Na zdjęciu Bieg Powstania Warszawskiego z 2019 roku.

Foto: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Na trasach obydwu wydarzeń będą zmiany w organizacji ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy - podaje stołeczny ratusz.

 

Masa ruszy spod Muzeum Powstania Warszawskiego

O godz. 17 ulicami Warszawy ruszy Masa Powstańcza 2021. Tegoroczna trasa liczy 15 km i przebiega wzdłuż historycznych miejsc związanych ze szpitalami i punktami opatrunkowymi działającymi na terenie Warszawy w trakcie Powstania i po jego kapitulacji.

Rowerzyści wyruszą spod Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Przyokopowej i pojadą dalej ul. Przyokopową, Grzybowską, Towarową, Okopową, al. „Solidarności", ul. Wolską, ul. Płocką, ul. Górczewską, ul. Leszno, ul. Okopową, ul. Stawki, ul. Andersa, pl. Bankowy, ul. Marszałkowską, rondo Dmowskiego.

A dalej Al. Jerozolimskimi, ul. Bracką, przez pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskimi, ul. Wilczą, ul. Mokotowską, pl. Zbawiciela, ul. Mokotowską, al. Armii Ludowej, ul. Waryńskiego, ul. Nowowiejską, pl. Politechniki, ul. Lwowską, ul. Koszykową, ul. Lindleya, pl. Starynkiewicza, Al. Jerozolimskimi, pl. Zawiszy, ul. Towarową, rondo Daszyńskiego, ul. Prostą, ul. Przyokopową.

- Na trasie przejazdu oraz na krzyżujących się z nią ulicach mogą występować czasowe wstrzymania ruchu i krótkotrwałe utrudnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej – ostrzega stołeczny ratusz.

 

Biegacze wystartują spod stadionu Polonii

Wieczorem w Śródmieściu na dystansie 10 kilometrów, odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego. W ub. roku z powodu pandemii został on odwołany.

– Trasa będzie tradycyjna. Sportowcy-amatorzy pobiegną ulicami, gdzie w 1944 r. toczyły się bardzo ciężkie walki. Pokonają kolejne kilometry w świetle płonących zniczy, a część trasy znajdzie się w tunelu na Wisłostradzie, gdzie słychać będzie odgłosy walk. Liczę, że 7 sierpnia wspólnie oddamy hołd bohaterom zrywu z 1944 roku - mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

Wybór miejsca startu nie jest przypadkowy. Od 1 do 26 sierpnia 1944 roku wzdłuż ul. Konwiktorskiej przebiegała linia frontu. W dniach 20-22 sierpnia 1944 żołnierze batalionów "Zośka" i "Czata 49" Zgrupowania AK "Radosław" podjęli próbę przerwania niemieckiego pierścienia wzdłuż linii kolejowej w okolicach Dworca Gdańskiego i połączenia z oddziałami powstańczego Żoliborza uderzającymi od północy.

Nieudany atak ruszył przez boisko przy ul. Konwiktorskiej. W walce na płycie boiska poległo kilkunastu powstańców, o czym przypomina tablica umieszczona na budynku klubu "Polonia", a tamte wydarzenia upamiętnia mural na ogrodzeniu stadionu Polonii przy ul. Konwiktorskiej.

W związku z biegiem Powstania Warszawskiego w godzinach 20-23 zamknięte będą ulice: Bonifraterska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Karowa, Browarna, Topiel, Kruczkowskiego, Ludna, Czerniakowska, Wilanowska, Wioślarska, Wybrzeże Kościuszkowskie (w tym tunel), Krajewskiego, Zakroczymska, Konwiktorska. Biegacze poruszać się będą zachodnią jezdnią Wisłostrady (od strony Starego Miasta, czyli w kierunku Wilanowa).

Start i meta zorganizowane będą na stadionie Polonii Warszawa przy ulicy Konwiktorskiej 6. W związku z tym od godziny 15 do 24 zamknięta dla ruchu będzie ulica Konwiktorska/Muranowska (na odcinku od ulicy Andersa do ulicy Zakroczymskiej) oraz Międzyparkowa/Bonifraterska (na odcinku od ulicy Słomińskiego do ulicy Świętojerskiej).

Na tych ulicach przez cały dzień będzie obowiązywał zakaz parkowania. A na pozostałych ulicach objętych trasą biegu, w tym na Wisłostradzie, ruch zostanie wstrzymany od godz. 18.30 do godz. 23.30.

Poszczególne odcinki będą otwierane, jak tylko ostatni uczestnicy biegu będą je opuszczali. Dla zamkniętej jezdni zachodniej Wisłostrady (na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Wilanowskiej) objazd będzie prowadził ulicami: Trasa AK, al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, „Grzymały" Sokołowskiego, Wawelska, Trasa Łazienkowska.

Ominięcie trasy biegu będzie możliwe także ulicami: Krasińskiego, Mickiewicza, Andersa, Marszałkowską, Waryńskiego, Trasą Łazienkowską. Objazd dla zamkniętych ulic Bonifraterskiej, pl. Krasińskich i Miodowej przebiegać będzie ulicami: Andersa - pl. Bankowy – Marszałkowska.

Rejon Powiśla czyli: ul. Browarna, ul. Topiel, ul. Kruczkowskiego i ul. Czerniakowska będzie miał zapewnioną komunikację ulicami: Dobrą i Solec lub Książęcą i Rozbrat.

Autobusy na objazdach

W związku z organizacją miejsca startu i mety na stadionie KS Polonia, od godz. 15 zmienią się trasy kursujących tu autobusów linii: 100, 116, 178, 503 i 518.

Od ok. godz. 18:30, po zamknięciu dla ruchu całej trasy biegu, objazdami pojadą ponadto autobusy linii: 106, 118, 127, 162, 166, 180 i 185 oraz linii nocnych: N14, N16, N44 i N64.

Jak podaje stołeczny ratusz w miarę przemieszczania się biegaczy i otwierania dla ruchu kolejnych ulic, część tras objazdowych zmieni się, a kolejne linie będą wracały na swoje stałe trasy.

Na podstawie numeru startowego uczestnicy 30. Biegu Powstania Warszawskiego będą uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w granicach pierwszej strefy biletowej ZTM.

Na trasach obydwu wydarzeń będą zmiany w organizacji ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy - podaje stołeczny ratusz.

Masa ruszy spod Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej