Z inicjatywą budowy monumentu wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, ona też sfinansuje projekt i budowę pomnika, środki będą pochodziły od firm deweloperskich. Ideę powstania pomnika popiera prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, zaznacza, że monument ma upamiętnić warszawianki. – Zarówno te czynnie uczestniczące w powstaniu, jak i pozostałe, które przeżywały gehennę 63 dni walczącego miasta. Należy przypomnieć dramat matek i babć, których ukochane dzieci i wnuki poszły do powstania i których często już nigdy nie zobaczyły – mówi Szczepański.

– Przez lata uważało się, że sanitariuszka nie ma broni, więc to nie żołnierz. Ale ja zawsze czułam się żołnierzem, który walczy o nasz kraj. Uważam, że rola kobiet w powstaniu była przez lata niedoceniana. To dobrze, że zaczynamy o tym mówić i przypominać, jak wiele wysiłku włożyłyśmy w ratowanie ojczyzny – zaznacza Halina Jędrzejewska ps. Sławka, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Jeśli Rada Warszawy pozytywnie zaopiniuje projekt, pomnik mógłby być odsłonięty już w czasie obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Być może 2 sierpnia w rocznicę śmierci gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. Motyl, założyciela Związku Powstańców Warszawskich. Ustawienie monumentu planowane jest przy placu Krasińskich, przy budynku Biblioteki Narodowej.

Pomnik wykonany z brązu będzie przedstawiał trzy kobiety w różnym wieku trzymające się za ręce. Zostanie na nim umieszczony napis „Kobietom Powstania Warszawskiego". Centralna postać o wysokości około 180 cm ma mieć na ręku opaskę powstańczą. Wokół pomnika zostaną umieszczone głazy, symbolizujące zburzone miasto.

– Pomnik ma charakter alegoryczny, chcieliśmy uchwycić kobiecą siłę, godność, determinację i solidarność. To, co pozwalało kobietom iść walczyć, ale także dbać o najbliższych, opiekować się słabszymi. Bo kobiety powstania to nie tylko żołnierki, łączniczki, sanitariuszki, ale wszystkie mieszkanki Warszawy, które dotknęło powstanie – mówi Monika Sarnecka z Fundacji.

Rzeźbę wykona artystka Monika Osiecka, która jest autorką m.in. rzeźby na grobie Kory Jackowskiej oraz pomnika poświęconego bitwie w Normandii.

To trzecie upamiętnienie realizowane przez Fundację. 2 sierpnia 2019 r. w parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego został odsłonięty pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, w rok później na skwerze na Powiślu został odsłonięty pomnik Stanisława Jankowskiego „Agatona".

Muzeum Powstania Warszawskiego jest organizatorem obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania. Na razie nie ma pewności, jak będą one wyglądały ze względu na ograniczenia pandemiczne. Muzeum jak co roku wyda płytę i zorganizuje koncert muzyczny.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

– Chcielibyśmy, aby jak w poprzednim roku doszło do spotkania pokoleń, powstańców oraz ich kontynuatorów – mówi nam Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.