Sasin na antenie RMF zapowiedział, że odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego przy pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się 10 listopada, w przeddzień obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Data 10 listopada wydaje się symbolicznie bardzo trafiona, bo 11 listopada następnego dnia - 100-lecie Niepodległości. Nasza polska niepodległość  w ostatnich 100 latach rodziła się wielokrotnie. To nie było tak, że jedno odzyskanie w 1918 roku wystarczyło. Trzeba było walczyć naprawdę przez wiele dziesięcioleci. Ś. p. prezydent Lech Kaczyński jest jedną z takich postaci, która jest - można powiedzieć - ojcem naszej współczesnej niepodległości - wyjaśnił Sasin.

Sasin dodał, że nie chciałby, aby odsłonięcie pomnika było "elementem kampanii wyborczej" przed wyborami samorządowymi (odbędą się 21 października i 4 listopada).

- Mam nadzieję, że żaden z kandydatów nie będzie chciał tego wykorzystywać - podkreślił Sasin.

Sasin jest pełnomocnikiem Komitetu Społecznego Budowy Pomników: ŚP. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

W marcu 2018 wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego przy placu Piłsudskiego w Warszawie, a 10 kwietnia 2018 w 8-rocznicę katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik. Wcześniej - wobec sprzeciwu władz Warszawy na budowę pomnika w tym miejscu - minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o wyjęciu placu marsz. Józefa Piłsudskiego i przylegających do niego dwóch działek przed Hotelem Europejskim i przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa spod kurateli miasta i przekazaniu ich do dyspozycji wojewody mazowieckiego.