Dalej świętujemy 100 lat Niepodległej

W najbliższych tygodniach odbędzie się kilkaset wydarzeń upamiętniających odzyskanie niepodległości.

Publikacja: 14.11.2018 18:18

Dalej świętujemy 100 lat Niepodległej

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Obchody rocznicowe nie zakończyły się 11 listopada, ale wciąż trwają. Kalendarium obchodów dostępne jest na stronie programu Niepodległa (niepodlegla.gov.pl). Obejmuje ono teraz ponad 770 wydarzeń. W tym tygodniu planowanych jest ponad 100 imprez z logo Niepodległa zarówno w kraju, jak za granicą.

– Spektakl „Wiatr Wolności" rozpoczyna podróż po miejscowościach województwa opolskiego. Ruszy wystawa mobilna wojewody świętokrzyskiego. Przedstawienie „Śladami Bohaterów Zapomnianych – Rada Regencyjna" to projekt autorstwa Instytutu Promocji Kultury Polskiej – wymienia przykładowe wydarzenia Kamil Wnuk, rzecznik programu Niepodległa.

28 listopada w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku otwarta zostanie wystawa „Pierwsi marynarze Niepodległej", w trakcie której zaprezentowana zostanie historia polskiej Marynarki Wojennej.

Z kolei w warszawskiej willi Żabińskich, która znajduje się na terenie ogrodu zoologicznego na warszawskiej Pradze, zostanie wystawiony spektakl dokumentalny „Tylko to, co zrobić należało", a w Ciechanowie odbędzie się koncert projektu „11 nut dla Niepodległej". Odsłonięcie muralu niepodległościowego stworzonego przez młodzież będzie zaś miało miejsce w Piekarach Śląskich.

W Pionkach przeprowadzony zostanie turniej Quizspotter w ramach programu „Spadkobiercy Niepodległej'", a w Motyczu Leśnym odbędzie się „Gra terenowo-leśna Kwatera Legionistów".

Podczas najbliższego weekendu 17–18 listopada odbędzie się premiera albumu „100 na 100" Narodowego Archiwum Cyfrowego, który obejmuje najciekawsze filmy stulecia Rzeczypospolitej.

Ogólnopolski Festiwal Chóralny Cantat viWAT będzie miał miejsce w stolicy. Wystartuje także Ogólnopolski Halowy Turniej Tenisa Ziemnego, który obejmie 100 turniejów organizowanych w całym kraju. Specjalne niepodległościowe oprawy meczów planowane są w trakcie spotkań polskich siatkarzy. To są wydarzenia, które będą kontynuacją obchodów zaplanowanych na cały rok. Kulminacja imprez miała miejsce w ostatni weekend 10 i 11 listopada.

Koncert dla Niepodległej na Stadionie PGE Narodowy oglądało na żywo 40 tys. widzów, a przed telewizorami pięciu stacji dodatkowo 7 mln osób.

Z danych zebranych przez organizatorów wynika, że Mazurek Dąbrowskiego został odśpiewany w południe 11 listopada w blisko 1000 miejscach na pięciu kontynentach, m.in. w Afryce, obu Amerykach i Australii oraz na wyspach Oceanii.

Z kolei aż 300 tys. osób uczestniczyło w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tego samego dnia w 22 salach koncertowych w Polsce i na świecie odbywały się koncerty w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności", którego inicjatorem i organizatorem było Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Od Melbourne i Tokio poprzez Lwów, Paryż czy Londyn aż po Nowy Jork rozbrzmiewało 100 arcydzieł muzycznych, które powstawały po 1918 roku.

Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń