To była pierwsza polska opera skomponowana po II wojnie światowej i szybko zrobiła karierę na polskich scenach. Dziś „Bunt żaków” Tadeusza Szeligowskiego jest dziełem niemalże zapomnianym. Fragmenty tej opery, której akcja rozgrywa się w Krakowie za panowania Zygmunta Augusta, zaprezentują studenci Wydziału Wokalnego stołecznej akademii.
Akademia Muzyczna, ul. Okólnik 2, niedziela, godz. 17
Zdobywca VI nagrody na ostatnim konkursie Chopinowskim w 2005 roku i najmłodszy jego finalista zaprasza na recital złożony z trzech wielkich sonat: Chopina (b-moll), Beethovena (Waldsteinowska) i Liszta (h-moll). Warto posłuchać, jak dziś gra ten bardzo utalentowany, a zaledwie 20-letni, pianista.
Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, czwartek, godz. 18
Zmarły w 2000 roku kompozytor należał do najwybitniejszych postaci austriackiego życia muzycznego po II wojnie światowej. W Polsce jest jednak praktycznie nieznany. Austriackie Forum Kultury pragnie go nam przybliżyć, a tytuł monograficznego koncertu zadaje dość prowokacyjne pytanie: prekursor czy konserwatysta? Być może znajdziemy na nie odpowiedź, słuchając kameralnych utworów Paula Konta.