Kijów i same znaki zapytania

Decyzja UEFA w sprawie mistrzostw na Ukrainie rozstrzyga niewiele, władze robią dobrą minę do złej gry, obiecują pomoc i zapewniają, że wszystko będzie dobrze

Aktualizacja: 14.05.2009 11:39 Publikacja: 14.05.2009 03:37

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko (z lewej) i szef UEFA Michel Platini (z prawej) na budowie stadi

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko (z lewej) i szef UEFA Michel Platini (z prawej) na budowie stadionu w Kijowie (fot: Sergei Chuzavkov)

Foto: AP

[link=http://www.rp.pl/temat/55270_Euro_2012.html][b]Więcej o Euro 2012 w raporcie "Rz"[/b][/link]

To nie jest dobra wiadomość dla Ukrainy – alarmują media i podkreślają, że jak dotąd jedynym pewniakiem jest Kijów. Ale nawet stolica nie może być pewna, że zorganizuje finał.

Władze obiecują pomoc – przede wszystkim większe wsparcie rządu dla miast organizatorów Euro. List w tej sprawie skierowali do UEFA prezydent Wiktor Juszczenko, premier Julia Tymoszenko i przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

[srodtytul]Uczciwa decyzja[/srodtytul]

Ich zdaniem kryzys gospodarczy nie powinien negatywnie odbić się na przygotowaniach. Nie wstrzyma budowy dróg czy modernizacji lotnisk. Źródłem finansowania niezbędnych projektów będzie między innymi obiecana pożyczka z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (16,4 mld dolarów). – Chcę potwierdzić, że rząd skoncentruje wszystkie środki na realizacji projektów związanych z Euro 2012 – zadeklarował wicepremier Iwan Wasiunyk.

Uważa on, że decyzja UEFA wobec Ukrainy była uczciwa. – Jest odpowiedzią na głosy pesymistów, które brzmiały nie tylko na Ukrainie, ale i poza jej granicami – podkreślił.

Minister sportu Jurij Pawłenko przyznał, że największymi problemami ukraińskich miast organizatorów pozostają lotniska. – Między innymi z tego powodu wypadł z listy Dniepropietrowsk (jego miejsce zajął rezerwowy dotąd Charków – przyp. red.). Władze miasta dotychczas nie zadecydowały o prywatyzacji portu lotniczego – mówił „Rz” Iwan Fedorenko z ukraińskiej Federacji Piłki Nożnej. – Innym poważnym problemem tego miasta jest stadion. Z pewnością nie był on budowany z myślą o mistrzostwach. Może pomieścić 27 tysięcy osób zamiast wymaganych 30 tysięcy. Eksperci UEFA najwyraźniej nie chcieli się zgodzić, by stadion był powiększany kosztem bezpieczeństwa kibiców – dodał.

Zdaniem Fedorenki ukraińskie miasta, które wciąż mają szanse na organizację imprezy (Platini wymienił Kijów, Lwów, Donieck i Charków), wyciągną wnioski z lekcji i nadrobią zaległości.

Premier Julia Tymoszenko ciągle liczy, iż podział miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw będzie równy. – Euro 2012 przyjmą cztery miasta Ukrainy i cztery miasta Polski – oświadczyła. Szefowa ukraińskiego rządu jest przekonana, że czas na nadrobienie zaległości, wyznaczony Ukraińcom przez UEFA, nie zostanie zmarnowany. – Do 30 listopada trzy ukraińskie miasta stworzą szczegółowy plan prac, które należy wykonać, by były one dobrze przygotowane do przyjęcia piłkarzy i kibiców – podkreśliła.

[srodtytul]Nadzieje Lwowa[/srodtytul]

– To oczywiste, że we Lwowie będziemy mieć Euro 2012. Przygotowujemy się do tego już dwa lata i nie wyobrażam sobie, by ostateczna decyzja była negatywna – powiedział „Rz” Ołeh Zasadnyj, szef zajmującego się przygotowaniami departamentu w urzędzie miasta.

Zasadnyj wylicza: UEFA nie ma zastrzeżeń w kwestii budowy stadionu. Lwów wyemituje obligacje w wysokości 350 milionów hrywien (ok. 140 mln złotych), by pozyskać środki na jego budowę. Kłopot sprawia stare i zdecydowanie za małe lotnisko, ale już 19 maja rozpisany zostanie przetarg na budowę nowego terminalu (w obecnym część międzynarodowa to zaledwie dwie nieduże salki). Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielił kredytów na poprawę funkcjonowania transportu miejskiego. Są też środki na remonty dróg.

– Euro jest dla nas ogromnym wyzwaniem, ale też przyniesie rozbudowę infrastruktury i zasadniczo poprawi warunki przyjmowania we Lwowie turystów – dowodzi Zasadnyj.

Mer Doniecka Ołeksandr Łukianczenko przekonuje, że miasto wywiąże się z zobowiązań, choć jego największym problemem, podobnie jak Lwowa, pozostaje stan lotniska oraz bazy noclegowej.

– Doniecki port lotniczy potrzebuje dodatkowego terminalu. Do końca maja będzie także podjęta decyzja w sprawie zmiany przebiegu gazociągu, w miejsce którego powstanie dodatkowy pas startowy – mówił Łukianczenko, cytowany przez lokalną prasę.

– Do listopada w Doniecku powinno stanąć pięć hoteli. Władze chcą też wykorzystać bazę noclegową okolicznych miast, m.in. Mariupola i Swiatogorska. Otwarcie stadionu zaplanowano na 29 czerwca, w Dniu Górnika. Miejskie uroczystości będą odbywały się właśnie tam – podkreśla w rozmowie z „Rz” redaktor naczelny gazety „Donbass” Serhij Czernych.

[srodtytul]Zawiedziony Dniepropietrowsk[/srodtytul]

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego uważa, że w decyzji UEFA było „za dużo polityki”. – Gdy w innych regionach dopiero planowano prace przygotowawcze, my oddaliśmy do użytku stadion spełniający europejskie standardy, zbudowaliśmy 35 km autostrady do Kijowa oraz dwanaście hoteli. Zakończyliśmy także remont generalny drogi w kierunku Doniecka – wyliczał Wiktor Bondar. Przekonywał, że władze w Dniepropietrowsku już prowadziły rozmowy z potencjalnym inwestorem w sprawie budowy nowego terminalu lotniska.

– Decyzja UEFA powinna zmobilizować ukraińskie władze do przyśpieszenia tempa przygotowań – mówi „Rz” komentator sportowy Mykoła Nyseniuk. – Co zaś się tyczy finansowania, gdy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wyboru miast, do gry wejdzie wielki biznes.

[i]Strona ukraińskiej federacji piłkarskiej [link=http://www.ffu.org.ua]www.ffu.org.ua[/link][/i]

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego