Do powodzi wielu nowych i jakże cennych inicjatyw także Muzeum Wojska Polskiego postanowiło dorzucić swój projekt. Tym bardziej że jest na niego zapotrzebowanie. Obserwujemy renesans zainteresowania wojskiem i historią wojskowości, ujawniający się nie tylko przy okazji obchodów rocznic, ale i we wzmożonej aktywności grup rekonstrukcyjnych, liczebności Strzelca i harcerstwa, wreszcie w kolekcjonerstwie militariów.
Nazwałem nasz projekt eMWPaedia, a jego parametry dookreśliliśmy w gronie pracowników naszej placówki. Znajdą się w nim hasła dotyczące militariów i rygorystycznie traktowanej historii oręża i wojskowości. Nie chcemy bowiem powielać danych pomieszczonych w innych miejscach. Raczej je uzupełniać i kompletować. Znajdziecie więc w eMWPaedii opisy uzbrojenia oraz wyposażenia Wojska Polskiego i w mniejszym zakresie obcych armii. Zaprezentujemy ustalenia wielu wybitnych badaczy, którzy zostali zaproszeni do współpracy, w tym na przykład kompletny katalog jednostek pływających II Rzeczypospolitej oraz kompletną listę oficerów II RP. W dłuższej perspektywie zechcemy przedstawić kompletną listę oficerów Wojska Polskiego od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego aż do roku 1945. Będą też listy strat z konfliktów z udziałem naszego wojska.
eMWPaedia na charakter elektroniczny, występuje jedynie w sieci. Jest to projekt otwarty, można oferować współpracę i hasła na adres mwpaedia@muzeumwp.pl. Po weryfikacji będą one zamieszczone w sieci.
Tak wymyślony i sformatowany projekt oddałem do realizacji pracownikom naukowym MWP młodszego pokolenia: Michałowi Mackiewiczowi, Jarosławowi Godlewskiemu, Marcinowi Ochmanowi, Michałowi Pacutowi, Elżbiecie Radeckiej, Piotrowi Dąbrowskiemu i Kamilowi Stefanowi.
Najlepszy pomysł czy projekt ożywa i funkcjonuje dopiero wtedy, gdy z odpowiednią energią zostanie uruchomiony. Rezultaty pierwszego etapu można oglądać na stronie [link=http://muzeumwp.pl]muzeumwp.pl[/link]