9-letni Dżibril – wykształcony w USA ekonomista i politolog, który pracował też w instytucjach rządowych Libii – jest członkiem 31-osobowej Rady Narodowej. To ona od trzech tygodni przewodziła opozycji. I to ją za jedynego reprezentanta narodu uznała 10 marca Francja jako pierwsze państwo.
– Rada Narodowa to ciało ustawodawcze, a potrzebujemy też ciała wykonawczego – tłumaczył katarskiej telewizji al Dżazira jeden z rzeczników opozycji. I dodał, że jest to rząd tymczasowy całej Libii, mimo że nad Trypolisem i znacznymi obszarami na zachodzie wciąż panuje Muammar Kaddafi. Bo celem opozycji jest wyzwolenie spod władzy dyktatora całego kraju. Za wszelką cenę chce ona uniknąć oskarżeń o próbę podziału Libii na Trypolitanię i Cyrenajkę.
Niewiele wiadomo o poglądach politycznych ludzi, którzy stoją na czele opozycji. W Libii Kaddafiego przez cztery dekady nie można było uprawiać polityki. Rada Narodowa, która w nazwie ma tymczasowość i przejściowość, powstała w Bengazi 2 marca. Czyli ponad dwa tygodnie po wybuchu rewolucji, przed którą w Libii nie było partii, normalnych władz miast i regionów. Wszystko musi teraz powstawać od zera.
Paradoksalnie Rada najbardziej chwali się swoimi członkami, którzy współpracowali z reżimem. Na swojej stronie internetowej zamieszcza życiorysy tylko trzech osób, w tym dwóch byłych ministrów i Mahmuda Dżibrila. Przewodniczącym Rady jest Mustafa Abdul Dżalil, jeszcze na początku lutego minister sprawiedliwości u Kaddafiego. Ale, jak podkreślają rewolucjoniści i organizacje praw człowieka, był w rządzie „najjaśniejszym punktem". Podobno kilka razy groził Kaddafiemu swoją dymisją, bo nie godził się na złe traktowanie więźniów, głównie politycznych, którzy nawet latami byli przetrzymywani bez wyroku.
W Radzie są też przedstawiciele młodzieży i adwokat Fathi Terbel, od którego zatrzymania 15 lutego przez służby Kaddafiego rozpoczął się bunt we wschodniej Libii. Część członków Rady działa w ukryciu. Dotyczy to przedstawicieli miast, w których wciąż toczą się walki, takich jak Misrata czy Adżdabija.