Najlepsze szkoły w dzielnicach
Znamy już ranking stołecznych podstawówek, wykonany na podstawie wyników tegorocznego egzaminu, który pisali uczniowie szóstych klas.
Najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Argonaut we Włochach – średnio zdobyli 35,8 pkt na 40 możliwych. Ale tu sprawdzian pisało zaledwie... czterech uczniów.
O włos niższy wynik osiągnęli uczniowie (26 dzieci) z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 81 fundacji Rodzice Dzieciom na Ochocie – 35,2 pkt.
– Wynik egzaminu jest efektem wielu czynników, m.in. uwarunkowań środowiskowych, zależy od wykształcenia, aspiracji rodziców, ich pozycji finansowej – tłumaczy Anna Frenkiel, dyrektor OKE.
W pierwszej piętnastce – tak samo jak od kilku lat – znalazły się tylko szkoły społeczne i prywatne. Najwięcej z nich – aż pięć – to placówki Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
W czołówce znalazły się też szkoły katolickie.
– Uczniowie szkół niepublicznych osiągają statystycznie wyższe wyniki. Klasy w tych szkołach są mniej liczne niż w szkołach publicznych, zwykle liczą do 15 uczniów. To pozwala na indywidualną pracę, lepsza jest w tych szkołach też atmosfera pracy, a to sprzyja motywowaniu dzieci do nauki – uważa dr Aleksandra Piotrowska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
– My mamy ok. 160 uczniów, szkoła jest kameralna – potwierdza Jolanta Garbarska, dyrektor niepublicznej szkoły przy ul. Nowowiejskiej. Uczniowie tej placówki od dziesięciu lat plasują się w czołówce rankingów.
O renomie świadczy m.in. obleganie – o jedno miejsce stara się tam statystycznie sześciu kandydatów. Chętni siedmiolatkowie muszą zaliczyć sprawdzian. – Badamy ich dojrzałość szkolną, zajęcia sprawdzające odbywają się w formie zabawy w obecności psychologa – dodaje dyrektor Garbarska.
Uczniowie tej szkoły po przejściu sita egzaminacyjnego mogą liczyć na naukę w komfortowych warunkach. Klasy maksymalnie liczą 16 uczniów. Nauka w szkołach niepublicznych jednak słono kosztuje – rocznie za edukację w Argonaut trzeba zapłacić 16 tys. zł, a w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 81 – 15,6 tys. zł.
Bardzo dobre wyniki na egzaminie końcowym osiągnęli też uczniowie szkół muzycznych przy ul. Miodowej, Krasińskiego oraz Tyszkiewicza.
– Mają mniej czasu dla siebie, bo muszą ciężko ćwiczyć. Dlatego te dzieci są bardziej zdyscyplinowane i potrafią szybko się uczyć – komentuje dr Aleksandra Piotrowska.
Najniższe wyniki osiągnęli zaś uczniowie ze szkół integracyjnych, a także placówek znajdujących się przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii oraz Schronisku dla Nieletnich.
– W tych szkołach często uczą się dzieci upośledzone umysłowo, stąd słabsze wyniki. Nie przekreślałabym ich jednak, bo tam trafiają uczniowie wyrzucani z innych szkół, nauczyciele solidnie pracują z tą młodzieżą – ocenia dr Piotrowska.
Uczniowie napisali egzamin w kwietniu. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły. W stolicy sprawdzian pisało 11,5 tys. osób. Najlepsze wyniki osiągnęli szóstoklasiści ze szkół na Ursynowie – średnio zdobyli 29,75 pkt na 40 możliwych do zdobycia. Kolejne lokaty zajęli uczniowie z Żoliborza i Włoch. Najsłabiej z egzaminem poradzili sobie – podobnie jak w poprzednich latach
–Praga-Północ (23,19 pkt), Wola i Ursus. Stołeczni nastolatkowie są oczywiście liderem na Mazowszu. Średnio zdobyli 27, 34 pkt. Mazowiecka średnia to 23,87 pkt.
Najlepsze Szkoły Podstawowe w stolicy
1. Międzynarodowa SP Argonaut, ul. Radarowa – 35,8,
2. SP Niepubliczna nr 81 fundacji Rodzice Dzieciom, ul. Nowowiejska – 35,2,
3. Podstawowa Szkoła Międzynarodowa, ul. Jagielska – 35,
4. Państwowa Szkoła Muzyczna, ul. Miodowa – 34,9,
5. SP nr 2 STO, ul. Dziatwy – 34,4,
6. Niepubliczna SP nr 47, ul. Z. Balo – 34,2,
7. Prywatna SP nr 41, ul. Świętojerska – 33,9,
8. SP nr 16 STO, al. Solidarności – 33,8,
9. Prywatna SP nr 6 Sióstr Niepokalanek, ul. Zaruby – 33,8,
10. Katolicka SP, ul. Przy Bażantarni – 33,7,
11. Prywatna SP nr 92, ul. Patriotów – 33,6,
12. SP nr 5 STO, ul. Paryska – 33,4,
13. SP nr 26 STO, ul. Puławska – 33,2. ?