Prywatne szkoły najlepsze

Z tegorocznym egzaminem w stolicy najlepiej poradzili sobie znów uczniowie prywatnych podstawówek. I... muzycy

Publikacja: 14.06.2012 09:02

Prywatne szkoły najlepsze

Foto: copyright PhotoXpress.com

Najlepsze szkoły w dzielnicach

Znamy już ranking stołecznych podstawówek, wykonany na podstawie wyników tegorocznego egzaminu, który pisali uczniowie szóstych klas.

Najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Argonaut we Włochach – średnio zdobyli 35,8 pkt na 40 możliwych. Ale tu sprawdzian pisało zaledwie... czterech uczniów.

O włos niższy wynik osiągnęli uczniowie (26 dzieci)  z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 81 fundacji Rodzice Dzieciom na Ochocie – 35,2 pkt.

– Wynik egzaminu jest efektem wielu czynników, m.in. uwarunkowań środowiskowych, zależy od wykształcenia, aspiracji rodziców, ich pozycji finansowej – tłumaczy Anna Frenkiel, dyrektor OKE.

W pierwszej piętnastce – tak samo jak od kilku lat –  znalazły się tylko szkoły społeczne i prywatne. Najwięcej z nich – aż pięć –  to placówki Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

W czołówce znalazły się też szkoły katolickie.

– Uczniowie szkół niepublicznych osiągają statystycznie wyższe wyniki. Klasy w tych szkołach są mniej liczne niż w szkołach publicznych, zwykle liczą  do 15 uczniów. To pozwala na indywidualną pracę, lepsza jest w tych szkołach też atmosfera pracy, a to sprzyja motywowaniu dzieci do nauki – uważa dr Aleksandra Piotrowska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

– My mamy ok. 160 uczniów, szkoła jest kameralna – potwierdza Jolanta Garbarska, dyrektor niepublicznej szkoły przy ul. Nowowiejskiej. Uczniowie tej placówki od dziesięciu lat plasują się w czołówce rankingów.

O renomie świadczy m.in. obleganie – o jedno miejsce stara się tam statystycznie sześciu kandydatów. Chętni siedmiolatkowie muszą zaliczyć sprawdzian. – Badamy ich dojrzałość szkolną, zajęcia sprawdzające odbywają się w formie zabawy w obecności psychologa – dodaje dyrektor Garbarska.

Uczniowie tej szkoły po przejściu sita egzaminacyjnego mogą liczyć na naukę w komfortowych warunkach. Klasy maksymalnie liczą 16 uczniów. Nauka w szkołach niepublicznych jednak słono kosztuje – rocznie za edukację w Argonaut trzeba zapłacić 16 tys. zł, a w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 81 – 15,6 tys. zł.

Bardzo dobre wyniki na egzaminie końcowym osiągnęli też uczniowie szkół muzycznych przy ul. Miodowej, Krasińskiego oraz Tyszkiewicza.

– Mają mniej czasu dla siebie, bo muszą ciężko ćwiczyć. Dlatego te dzieci są bardziej zdyscyplinowane i potrafią szybko się uczyć – komentuje dr Aleksandra Piotrowska.

Najniższe wyniki osiągnęli zaś uczniowie ze szkół integracyjnych, a także placówek znajdujących się przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii oraz  Schronisku dla Nieletnich.

– W tych szkołach często uczą się dzieci upośledzone umysłowo, stąd słabsze wyniki. Nie przekreślałabym ich jednak, bo tam trafiają uczniowie wyrzucani z innych szkół, nauczyciele solidnie pracują z tą młodzieżą – ocenia dr Piotrowska.

Uczniowie napisali egzamin w kwietniu. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły. W stolicy sprawdzian pisało 11,5 tys. osób. Najlepsze wyniki osiągnęli szóstoklasiści ze szkół na Ursynowie – średnio zdobyli 29,75 pkt na 40 możliwych do zdobycia. Kolejne lokaty zajęli uczniowie z Żoliborza i Włoch. Najsłabiej z egzaminem poradzili sobie – podobnie jak w poprzednich latach

–Praga-Północ (23,19 pkt), Wola i Ursus. Stołeczni nastolatkowie są oczywiście liderem na Mazowszu. Średnio zdobyli 27, 34 pkt. Mazowiecka średnia to 23,87 pkt.

Najlepsze Szkoły Podstawowe w stolicy

1. Międzynarodowa SP Argonaut, ul. Radarowa – 35,8,

2. SP Niepubliczna nr 81 fundacji Rodzice Dzieciom, ul. Nowowiejska – 35,2,

3. Podstawowa Szkoła Międzynarodowa, ul. Jagielska – 35,

4. Państwowa Szkoła Muzyczna, ul. Miodowa – 34,9,

5. SP nr 2 STO, ul. Dziatwy – 34,4,

6. Niepubliczna SP nr 47, ul. Z. Balo – 34,2,

7. Prywatna SP nr 41, ul. Świętojerska – 33,9,

8. SP nr 16 STO, al. Solidarności – 33,8,

9. Prywatna SP nr 6 Sióstr Niepokalanek, ul. Zaruby – 33,8,

10. Katolicka SP, ul. Przy Bażantarni – 33,7,

11. Prywatna SP nr 92, ul. Patriotów – 33,6,

12. SP nr 5 STO, ul. Paryska – 33,4,

13. SP nr 26 STO, ul. Puławska – 33,2. ?

Najlepsze szkoły w dzielnicach

Znamy już ranking stołecznych podstawówek, wykonany na podstawie wyników tegorocznego egzaminu, który pisali uczniowie szóstych klas.

Pozostało 96% artykułu
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży