Choć już 30 lat jeżdżę, koncertuję, uczę się i kolekcjonuję, to jednak w zeszłym roku na festiwalu w Uzbekistanie, gdzie występowali artyści z 58 krajów, doznałam wstrząsu. Najwyższy światowy poziom prezentowali muzycy z Uzbekistanu, Turkmenii, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Azerbejdżanu. I to absolutnie wszyscy. Uświadomiłam sobie, że w Polsce nikt nie ma o tym pojęcia. Indie i Daleki Wschód już do nas dotarły, zwłaszcza że Japonia, Chiny czy Korea to kraje z dużym budżetem na promocję. Państwa Azji Centralnej nie mogą sobie na nią pozwolić, a to rejony fascynującego skrzyżowania kultur, tamtędy przed wiekami przebiegał jedwabny szlak. Na kulturę Azji Centralnej chętnie poświęciłabym przynajmniej dwie edycje festiwalu. Trzeba było jednak dokonać ostrego wyboru.
Sylwetka
Maria Pomianowska multiinstrumentalistka, wokalistka
Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach Azji i Europy. Wydała kilkanaście płyt, m.in. „Chopin na 5 kontynentach". Koncertuje i prowadzi warsztaty muzyczne w wielu krajach. Dyrektor artystyczna festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Gwiazdy tegorocznego festiwalu
Warszawskie Skrzyżowanie Kultur zaliczane jest do najlepszych na świecie festiwali tzw. world music. Ósma edycja zatytułowana „Inspiracje: Orient" odbędzie się w dniach 23–29 września. Wystąpią: Alim Qasimov – mistrz tradycyjnej muzyki Azerbejdżanu, łączącej poezję z instrumentalną improwizacją, Jivan Gasparyan – wirtuoz ormiańskiego instrumentu duduku, Ayarkhaan (na zdjęciu z lewej) – grupa sięgająca do korzeni folku i szamańskiej mitologii Jakucji, Rustavi – słynny chór z Gruzji, al Kindi Ensemble – zespół muzyków arabskich Juliena Jalala Eddine Weissa, wirtuoza gry na cytrze, Ahn Sook-Sun – śpiewaczka pansori, klasycznego stylu wokalnego Korei, Ondekoza (na zdjęciu u góry) – słynna japońska grupa bębniarska, Titi Robin – muzyk łączący inspiracje z Maroka, Turcji, Indii i Francji, Raza Khan – śpiewak suficki ze świętego miasta Armisatr w Indiach, Boubacar Traoré – mistrz bluesa zmieszanego z muzyką arabską i afrykańską, Dobet Gnahoré – wokalistka z Wybrzeża Kości Słoniowej.
Dokładny program: www.festival.warszawa.pl
j.m.