Fotografie z Powstania Warszawskiego

Prawie 50 zdjęć wykonanych przez reporterów Powstania Warszawskiego można obejrzeć na wystawie w warszawskim Fotoplastikonie.

Publikacja: 29.07.2013 18:43

Warszawa - Wola - ul. Młynarska, Warszawa - Wola - ul. Żytnia, 4 sierpnia 1944 Wola. Grupa powstańcó

Warszawa - Wola - ul. Młynarska, Warszawa - Wola - ul. Żytnia, 4 sierpnia 1944 Wola. Grupa powstańców na barykadzie z piasku i beczek przy skrzyżowaniu ul. Żytniej i Młynarskiej. W tle budynek Młynarska 38 na terenie cmentarza kalwińskiego. Fot. Autor nieznany

Foto: Ze zbiorów MPW, materiały prasowe

Są to unikatowe fotografie zrobione w 1944 roku na zlecenie Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Fotoreporterzy działali od pierwszego dnia Powstania, dokumentując na gorąco przebieg starć, punkty zdobyte przez Armię Krajową i codzienne życie mieszkańców wyzwolonych dzielnic. Fotografie wykorzystywano w powstańczych biuletynach, gazetkach, obwieszczeniach.

Większość fotoreporterów była przeszkolona na konspiracyjnych kursach Referatu Fotograficznego prowadzonego przez Wacława Żdżarskiego i przygotowana do działania w warunkach powstania. Wszyscy fotoreporterzy BIP mieli zaświadczenia, że są żołnierzami AK i pełnią funkcję fotograficznego sprawozdawcy wojennego. Wyposażono ich w aparaty - przeważnie leica standard i materiały fotograficzne, które przekazywali do obróbki w laboratorium.

Kierownikiem laboratorium fotograficznego Wydziału Propagandy BIP od lutego 1944 był Władysław Bala, który w Godzinę „W" przejął zakład fotograficzny w sklepie Ernsta Neumanna przy ul. Mazowieckiej 6.

Zdjęcia obecnie poddano komputerowej obróbce, by mogły być prezentowane w fotoplastykonie, dając efekty trójwymiarowego obrazu. Oglądając je, mamy niemal realne odczucia, że jesteśmy na ulicach powstańczej Warszawy i przeżywamy entuzjazm pierwszych dni zrywu. Wrażenie jest niezwykle sugestywne.

Oto zza rogu wyłania się zdobyczny transporter z dumnie wymalowanym  ogromnym białym orłem. Na ulicach okupowanej Warszawy dumnie powiewają biało- czerwone fagi. Przy jednej z bram płonie zrzucony portret Hitlera. Mieszkańcy Warszawy razem z powstańcami budują barykady. Uzbrojony patrol powstańczy jedzie zdobytym niemieckim samochodem ulicą Jasną. Powstańcy czuwają z bronią na zdobytych posterunkach. A kobiety gotują im posiłek na zaimprowizowanej kuchni z cegieł, ustawionej w podwórzu.

Muzeum Powstania warszawskiego przygotowało tę prezentację specjalnie na 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wystawa „Powstańczy obiektyw" czynna do 1 sierpnia, Fotoplastikon w Warszawie, ul. Marszałkowska 51

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku