Reklama

Dla Zachodu Rosja jest przed Polską - rozmowa z Kai-Olafem Langiem

Niemcy i Francja uczestniczą w grze Kremla, nie tracąc nadziei, że jednak uda się coś ugrać.

Publikacja: 04.07.2014 02:16

Rz: Na środowym ?spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji  w Berlinie zabrakło Polski. Dlaczego?

Kai-Olaf Lang:

– Pragmatyczni Niemcy myślą ?w różnych formatach. Były już także polsko-niemieckie inicjatywy na przykład w sprawie Białorusi. Działa tzw. trójkąt królewiecki z udziałem Rosji, Niemiec i Polski. Rozmowy tego rodzaju nie muszą się więc  odbywać z uwzględnieniem współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jeżeli chodzi o ostatnie spotkanie w Berlinie, to nie brak spekulacji na ten temat. Mowa jest o tym, że obecności Polski nie akceptuje Rosja. Gdyby taka miała być cena za utrzymanie Rosji przy stole obrad, to obawiam się, że Zachód uległby presji Moskwy.

Czy jednak to Polska nie jest ?dla Francji przeszkodą w porozumieniu z Rosją?

Na pewno jest łatwiej Rosji prowadzić rozmowy, być może Francji w końcu też. Paryż nie ma wykrystalizowanego stanowiska w sprawie Ukrainy, poza przekonaniem, że Rosja musi pozostać partnerem. Francja należy do tych krajów, które widzą w Rosji trudnego, ale nadal partnera, podczas gdy inne kraje patrzą na Rosję jak na bardzo uciążliwego sąsiada, któremu trzeba dać bardzo stanowczo do zrozumienia, ?że tak nie można. Do tych ostatnich należą kraje bałtyckie, do pierwszych ?m. in. Francja i Niemcy i dlatego czynią wszystko, aby ratować, co się da, w nadziei na jakąś formę współdziałania z Rosją w przyszłości. Polska jest tak naprawdę pomiędzy, bo pragnie doprowadzić do wypracowania jednolitego stanowiska wobec Rosji. Dlatego właśnie stanowisko Warszawy nie może się zbytnio różnić od stanowiska Berlina.

Reklama
Reklama

Czy wznowienie rozejmu ?na Ukrainie jest możliwe?

Kraje takie jak Niemcy i Francja, i praktycznie cały Zachód, chcą wychwycić najmniejszą okazję, aby wpłynąć na rozwój sytuacji. Inna sprawa, czy taka taktyka przyniesie jakiekolwiek rezultaty.

Wiadomo już chyba, ?że Rosja nie zmieni ?stanowiska?

Nad Rosją wisi nadal groźba znacznego zaostrzenia  sankcji, co nie jest bez znaczenia. To jest groźba realna i na ten temat zaczyna się dopiero teraz prawdziwa dyskusja. Rosja nadal gra jednak w swoją grę, polegającą na tworzeniu konfliktu, a potem oferowaniu pomocy w próbach jego rozwiązania. To taktyka stosowana od dawna, obliczona na to, że znajdą się tacy, którzy dadzą się na to złapać i są gotowi pójść na ustępstwa.

Jak długo jeszcze może trwać taka zabawa w kotka ?i myszkę?

Zależy od tego, jak silna będzie eskalacja. Rzecz w tym, że w większości krajów dominuje przekonanie ?o konieczności deeskalacji ?za każdą cenę, i dlatego nie możemy dalej antagonizować Rosji.

Reklama
Reklama

Z obawy, że Rosja dokona formalnej inwazji na Ukrainę, tworząc nowe fakty dokonane, co uniemożliwi jakiekolwiek porozumienie?

To jeden ze scenariuszy, ale możliwa jest jeszcze silniejsza forma destabilizacji na Ukrainie  w postaci zwiększenia wsparcia dla separatystów i prowadzenia wojny na szerszą skalę za ich pośrednictwem. Zachód ma wielki dylemat, polegający na tym, że bez Rosji nie będzie rozwiązania, ale z Rosją także nie. Kompromis byłby możliwy, gdyby Unia zrezygnowała ze swoich dotychczasowych celów wobec Ukrainy, czyli ?z umowy stowarzyszeniowej To nie jest jednak możliwe.

W CDU pojawiły się silne głosy, że z Rosją trzeba ostro, należy wprowadzić drakońskie  sankcje, zmuszając Moskwę nawet do oddania Krymu.

– Nie bardzo wiadomo, jak by taki scenariusz miał wyglądać, nie mówiąc już o jego skuteczności. CDU/CSU  i SPD mają nieco inny pogląd na Rosję, ale linia podziału przebiega zasadniczo wewnątrz obu ugrupowań, w których są obecni tzw. Russlandversteher, czyli politycy patrzący z pewną dozą zrozumienia na działania Kremla.

— rozmawiał Piotr Jendroszczyk

Kai-Olaf Lang jest ekspertem niemieckiego rządowego think tanku, Fundacja Nauka i Polityka

Rz: Na środowym ?spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji  w Berlinie zabrakło Polski. Dlaczego?

Kai-Olaf Lang:

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Reklama
Wydarzenia
Zrobiłem to dla żołnierzy
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Reklama
Reklama