Airbus Helicopters, międzynarodowa firma produkująca śmigłowce zapowiada inwestycje w Polsce. Kiedy właściwie powstały pierwsze śmigłowce?
Roman Peczka: Od początku dostrzegano mankamenty samolotów: uzależnienie od odpowiedniej infrastruktury i brak możliwości zatrzymania się w powietrzu. Pilot śmigłowca dotrze tam, gdzie kapitan samolotu nie może. Pierwszego wiropłata skonstruował francuski inżynier Paul Cornu w 1907 roku. Maszyna wykorzystując zjawisko wytwarzającej się pod wirnikami poduszki powietrznej, zawisła - przez ponad minutę - 1,5 m nad ziemią. Natomiast duży wpływ na rozwój śmigłowców miała opracowana w 1911 roku przez Borysa Juriewa tarcza sterująca.
I to był przełom?
Przełomem były rozwiązania techniczne Igora Sikorskiego, człowieka, który jako pierwszy konstruował śmigłowce w pełni sterowalne. Najpierw zbudował Vought-Sikorski 300, maszynę kompletną, napędzaną jednym wirnikiem nośnym i śmigłem ogonowym. Zaprojektowane przez niego śmigło ogonowe niwelowało moment reakcyjny - „chęć" obrotu kadłuba w przeciwną stronę, niż obraca się wirnik. Pierwszym powszechnie stosowanym śmigłowcem Sikorskiego był, wprowadzony do użytku w 1941 r. na zlecenie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, R-4.
R-4 to pierwszy śmigłowiec wykorzystywany przez wojsko?