Wpadł główny handlarz „Mocarzem”

Główny organizator handlu dopalaczami na Śląsku to zdaniem policji 20-letni Grzegorz W., oficjalnie bezrobotny.

Aktualizacja: 14.07.2015 17:21 Publikacja: 14.07.2015 16:35

Wpadł główny handlarz „Mocarzem”

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Wraz z matką i szwagrem prowadzili „rodzinny biznes” handlu dopalaczami.

- W tej chwili jest przesłuchiwany - mówi „Rzeczpospolitej" Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji. Grzegorz W. mieszka w Katowicach, dopalacze sprzedawał w domu przy ul. Opolskiej. Policjanci zatrzymali go wczoraj wieczorem jadącego w taksówce w centrum Katowic. Miał przy sobie kilka porcji przygotowanego do sprzedażny „Mocarza". W ciągu 48 godzin potrafili wspólnie z matka i szwagrem upłynnić blisko 100 działek różnych dopalaczy.

- 20-latek poszukiwany był od soboty, kiedy to w jego mieszkaniu przy ulicy Opolskiej antynarkotykowi znaleźli 144 gramy niebezpiecznego „Mocarza". Podczas akcji policjanci zatrzymali wtedy współpracujące z nim dwie osoby: matkę oraz szwagra. Decyzja prokuratury zostali wypuszczeni na wolność.

Jak informuje śląska policja, wczoraj rano podczas akcji przeprowadzonej wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego przechwycono kilkanaście paczek z dopalaczami. Zawierały one ponad 280 gramów „Mocarza" i 30 gramów innych dopalaczy.

Do tej pory w samych Katowicach policjanci zatrzymali sześć osób podejrzanych o posiadanie i handel dopalaczami, na całym Śląsku - 13. Dwoje z nich zostało już objętych policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi w kwocie 5 i 10 tys. zł. Obowiązuje ich również zakaz opuszczania kraju. O losie pozostałych zatrzymanych wkrótce zdecyduje nadzorująca sprawę katowicka prokuratura.

Trzy osoby zatrzymane za handel dopalaczami przez policjantów z Bytomia, na wniosek prokuratury zostały tymczasowo aresztowane.

Grzegorz Karpiński, wiceminister w MSW poinformował dziś na konferencji, że w każdej instytucji odpowiedzialnej za walkę z dopalaczami powołani zostaną specjalni pełnomocnicy. Ich zadaniem będzie koordynacja działalności w zakresie zwalczania tego zjawiska. Osoby te nie będą w tym czasie wykonywać innych zadań niż bieżąca współpraca z innymi instytucjami i służbami oraz wymiana informacji o podejmowanych działaniach.

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił także specjalną infolinię – 800-060-800. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze.

W policji nad akcją „ dopalacze" pracuje ok. 1500 funkcjonariuszy, którzy zajmują się przestępczością narkotykową.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem