Najbezpieczniejsze są telefony stacjonarne

Rozmowa. Alicja Bortkiewicz, lekarz z Zakładu Zagrożeń Fizycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi

Aktualizacja: 14.07.2015 20:05 Publikacja: 14.07.2015 19:48

Najbezpieczniejsze są telefony stacjonarne

Foto: materiały prasowe

Rz: W środę Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Korzystamy z nich już od kilkunastu lat, ale chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że komórki mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie...

Prof. Alicja Bortkiewicz: Nie możemy wykluczyć, że używanie telefonu komórkowego wpływa na prawdopodobieństwo zachorowania na raka mózgu. Im więcej danych i badań, tym bardziej jest to prawdopodobne.

Dlaczego prawdopodobne, a nie potwierdzone?

Nie da się wykonać dokładnego pomiaru promieniowania telefonów komórkowych, bo cały czas zmienia się odległość od nadajnika, rodzaj telefonu, częstotliwość i czas, w jakim rozmawiamy. Ale coraz więcej badań potwierdza, że u osób, które intensywnie używają telefonu komórkowego, ryzyko wystąpienia glejaka jest większe. Z korzystaniem z telefonu wiąże się też większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór nerwu słuchowego.

Osób, które intensywnie używają telefonu, czyli jak?

Długo, od ponad dziesięciu lat, i rozmawiają ponad pół godziny dziennie.

W takim razie dotyczy to wielu ludzi. Co nam może jeszcze grozić?

Są badania, które potwierdzają, że stacje bazowe powodują częstsze bóle głowy czy podenerwowanie, wpływają na zaburzenia snu, koncentracji i uwagi. Ale powiązań między stacjami nadawczymi a zachorowaniami na raka mózgu nie ma. W przypadku telefonu komórkowego chodzi bowiem o małą odległość między telefonem a uchem czy mózgiem. W przypadku stacji takiej zależności nie ma. Chyba że dotyczy osób pracujących przy takich stacjach przez całe życie.

Ale czy te dolegliwości pojawiają się też przy zwykłym korzystaniu z komórki?

Tak, mogą nas dotknąć bóle głowy, uczucie ciepła i swędzenia skóry twarzy i okolic ciała, które stykały się z telefonem komórkowym. Badań było wiele, wszystkie potwierdzają, że takie dolegliwości występują u ludzi w wielu krajach.

To co robić? W ogóle zrezygnować z telefonu komórkowego?

Rezygnować nie musimy, ale korzystajmy z nich rozsądnie. Najbezpieczniejsze są telefony stacjonarne, kablowe. Powinniśmy je rozważyć przy dłuższych rozmowach. Same telefony komórkowe, gdy nie rozmawiamy, nie powodują żadnych dolegliwości, najwyżej dolegliwości kciuka.

— rozmawiała Agnieszka Kalinowska

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem