Aż 87 proc. Polaków uważa, że zaawansowane technologie mogą pomagać w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 – wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Gdańskiej. Polscy innowatorzy wiedzą o tym najlepiej – ostatnie miesiące to prawdziwy wysyp opracowanych przez nich nowatorskich rozwiązań, które znajdą zastosowanie na froncie walki z pandemią.
EKG na nadgarstku
W listopadzie zakończył się Headstart, flagowy program akceleracji startupów i stymulowania rozwoju innowacji w dziedzinie zdrowia, prowadzony przez Unię Europejską za pośrednictwem Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), który co roku wyłania najbardziej obiecujące innowacje medyczne na naszym kontynencie. W tym roku w gronie najlepszych znalazły się dwa polskie projekty – elektrokardiograf, który można nosić na nadgarstku, oraz aplikacja telemedyczna wspierająca opiekę paliatywną dzieci i dorosłych pacjentów. Za tym drugim rozwiązaniem, które ułatwia pracę opiekunów, pielęgniarek i lekarzy podczas opieki nad pacjentami w hospicjach domowych, stoi Friends Media Group Katarzyna Zimoląg. Apka o nazwie iCare koordynuje działania poprzez inteligentne planowanie, przewidywanie i zapobieganie zdarzeniom krytycznym. Automatyzuje ręczne zadania i formalności, ułatwia wzajemną koordynację personelu medycznego i rodziny chorego oraz daje dostęp do współdzielonej dokumentacji medycznej, planu opieki oraz wyników z pomiaru parametrów życiowych.
Z kolei Lorton Investments, drugi z wyróżnionych startupów, opracował SenceBand. To aparat EKG i sensor monitorujący rytm serca, który można nosić na nadgarstku. Urządzenie jest dokładniejsze niż sensory optyczne, a pomiary, które wykonuje, są porównywalne z tradycyjnym holterem.
– Headstart 2020 pokazuje, że w Polsce drzemie innowacyjny potencjał. Staramy się odkrywać talenty i projekty oraz wspierać je w poszukiwaniu inwestorów i w drodze do wprowadzenia produktów na rynek – komentuje Ines Matias, Business Creation Manager w EIT Health.
A trwająca pandemia – jak podkreśla Mikołaj Gurdała, Innovation Manager w EIT Health – z pewnością sprzyja inwestycjom nastawionym na poprawę funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w obszarach takich jak rozwój nowych leków i szczepionek, urządzeń medycznych i telemedycyny. – Widzimy, jak szybko rośnie wartość spółek technologicznych ukierunkowanych na te obszary – dodaje.