Obejmuje on zarówno programy krajowe (finansowane wyłącznie z budżetu państwa), jak i trzy nowe krajowe programy operacyjne współfinansowane przez Unię Europejską (chodzi o „Inteligentny rozwój", „Wiedzę, edukację, rozwój" i „Polskę cyfrową") przewidziane na lata 2014–2020. Łącznie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zapowiedziało 17 konkursów w 17 programach (niektóre z nich są częściami nowych programów operacyjnych), wskazując orientacyjne terminy (miesiące) naborów wniosków.
Co prawda, jak zastrzega NCBR, mogą one ulec zmianie i o konkretnych datach konkursów oraz ich budżetach Centrum będzie informować w kolejnych komunikatach, ale i tak jest to cenna wskazówka dla zainteresowanych dotacjami, w tym dla przedsiębiorców.
Jak podkreśla NCBR, wśród jego nowych propozycji znalazły się zarówno programy mające na celu podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, jak i zacieśnianie współpracy uczelni z biznesem. Co najbardziej interesujące dla przedsiębiorców, NCBR zapowiedziało m.in. pięć konkursów w programie „Inteligentny rozwój", który w latach 2014–2020 zastąpi „Innowacyjną gospodarkę".
Chodzi m.in. o tzw. szybką ścieżkę dla małych i średnich przedsiębiorstw dotyczącą badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz programy: Innolot, Innomed i Demonstrator, które po okresie pilotażu w ostatnich latach będą teraz częściami „Inteligentnego rozwoju".
– NCBR jako pierwsza instytucja ogłosiło harmonogram naboru wniosków do instrumentów wsparcia w programie operacyjnym „Inteligentny rozwój". Oznacza to, że choć programu tego nie zaakceptowała jeszcze Komisja Europejska, rodzimi urzędnicy pracują już nad przygotowaniem dokumentacji do poszczególnych konkursów – mówi „Rzeczpospolitej" Jakub Bursa, partner w firmie doradczej SAS Advisors. Jego zdaniem to bardzo dobra wiadomość. – Mam nadzieję, że inne instytucje również rozpoczęły przygotowywanie dokumentacji aplikacyjnych pod konkretne działania, co znacznie przyspieszy wchłonięcie pieniędzy z nowego budżetu UE – dodaje Bursa. Ekspert przypomina, że NCBR rozdziela środki unijne i krajowe na szeroko rozumianą działalność badawczo-rozwojową. Tryb oceny wniosków w większości konkursów jest przyspieszony, dlatego – jego zdaniem – dotacje z NCBR najprawdopodobniej jako pierwsze trafią do firm i naukowców.