Michał Szczerba o wyniku wyborów: Andrzej Duda nie powinien mieć wyjścia

Prezydent zna arytmetykę i powinien wiedzieć kto jest w stanie stworzyć rządzącą koalicję - mówił Michał Szczerba, poseł PO, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem, pytany o to, komu - jego zdaniem - prezydent powierzy misję tworzenia rządu.

Publikacja: 16.10.2023 09:59

Szczerba skomentował pierwsze wyniki badań exit poll i late poll, z których wynika, że opozycja ma stabilną większość w parlamencie (248 mandatów).

Wybory 2023. Michał Szczerba: Mamy ponad 11 mln głosów

- W tych wyborach chodziło o stworzenie większościowej kolacji rządowej. Ten cel został osiągnięty w stu procentach. KO dostała wynik powyżej 30 proc. Cieszy mnie również, że fantastyczne wyniki dostali nasi przyjaciele z Trzeciej Drogi i Lewicy. Mamy ponad 11 milionów głosów, co pozwoli nam na stworzenie rządu. Mamy sto konkretów na pierwsze sto dni, do których dołączymy tematy ważne dla Trzeciej Drogi i Lewicy - podkreślił polityk.

Czytaj więcej

Czarnecki: Wynik PiS może być wyraźnie inny niż wynik z badania exit poll

Zdaniem posła, "nastroje wyborcze na wczorajszym wieczorze wyborczym PiS-u pokazały jednoznacznie, że to pożegnanie z władzą tej partii".

- Jeżeli ktokolwiek będzie próbował opóźniać i ingerować w wolę społeczeństwa, poniesie dotkliwe konsekwencje karne. Potencjalna koalicja PiS-u i PSL-u to myślenie życzeniowe (Jarosława) Kaczyńskiego, który jak najszybciej powinien posprzątać swoje biurko. Jeżeli prezydent wejdzie w proces przedłużania agonii tej władzy i będzie opóźniać przejęcie władzy przez demokratyczną koalicje, to historia i społeczeństwo go oceni. Andrzej Duda powinien powierzyć misję tworzenia rządu liderowi zwycięskiego ugrupowania z koalicji większościowej. Bardzo wierzę w to, że nasze środowiska wykażą się gigantyczną odpowiedzialnością za Polskę i przyszłość - zaznaczył parlamentarzysta.

 Andrzej Duda powinien powierzyć misję tworzenia rządu liderowi zwycięskiego ugrupowania z koalicji większościowej

Michał Szczerba, poseł PO

A czym zajmie się nowy rząd? Szczerba podkreślił, że "na pierwszym planie są relacje z UE i odblokowanie europejskich funduszy".

Czytaj więcej

Badanie late poll: Opozycja wygrała, ale weta prezydenta nie odrzuci

Wybory 2023: Michał Szczerba mówi, co teraz powinien zrobić prezydent Andrzej Duda

- Te środki muszą pracować dla polskiej gospodarki i ochrony zdrowia. Prezydent zna arytmetykę i powinien wiedzieć kto jest w stanie stworzyć rządzącą koalicję. Gdy PKW opublikuje wyniki wyborów, należy zwołać konferencję prasową i powiedzieć, że jesteśmy gotowi powołać wspólny rząd. Duda nie powinien mieć innego wyjścia nie powierzenie nam tej misji. Jeżeli zrobi inaczej, to potwierdzi, że nie dorósł do roli prezydenta - uważa polityk.

Poseł mówił także o "konieczności rozliczenia PiS-u".

- Oczywiście zrobimy to, bo takie jest oczekiwanie Polek i Polaków. Determinacja naszego społeczeństwa jest duża, co widać także po frekwencji wyborczej. Polska odetchnęła z ulga, podobnie jak Europa i NATO. Współpraca z tym rządem była koszmarem, na szczęście on właśnie się kończy - podkreślił Szczerba.

Szczerba skomentował pierwsze wyniki badań exit poll i late poll, z których wynika, że opozycja ma stabilną większość w parlamencie (248 mandatów).

Wybory 2023. Michał Szczerba: Mamy ponad 11 mln głosów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości