Agnieszka Holland: Niektórzy twierdzą, że opozycja przegra przez "Zieloną granicę", a nie przez leniwą opozycję

- Podsycają nienawiść i zawsze może zdarzyć się ktoś niestabilny, kto może mnie dopaść - mówi Agnieszka Holland, reżyserka "Zielonej granicy" w rozmowie z "Politico", pytana o to, że w Polsce potrzebuje ochrony w związku z premierem jej nowego filmu.

Publikacja: 26.09.2023 11:13

Agnieszka Holland ze swoją ekipą  po premierze filmu „Zielona granica” na festiwalu w Wenecji

Agnieszka Holland ze swoją ekipą po premierze filmu „Zielona granica” na festiwalu w Wenecji

Foto: mat. pras.

- Nie boję się, ale nie jestem też głupia - mówi Holland w rozmowie z "Politico". - Oni wiedzą dobrze, że gdy podpala się dom ze słomianą strzechą, będzie płonął - dodaje.

"Politico" o "Zielonej granicy": Polski rząd atakuje film chwalony przez krytyków

"Politico" pisze następnie, że obawy Holland nie są bezpodstawne - "zwłaszcza, gdy są podsycane stanowiskiem rządu głoszącym, iż przedstawiciele opozycji to figury antypolskie i proniemieckie". "Politico" przypomina następnie o ataku na Borysa Budkę, do którego doszło w piątek, w galerii Katowickiej i o zamordowaniu przez Stefana W. prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, w 2019 roku.

Serwis pisząc o "Zielonej granicy" podkreśla, że choć została ona uhonorowana nagrodą specjalną na festiwalu w Wenecji i jest pozytywnie odbierana przez krytyków, to jednak spośród przedstawicieli polskiego rządu "większość atakowało film nawet go nie oglądając". "Politico" cytuje Kaczyńskiego, który nazwał film "haniebnym, odrażającym, obrzydliwym" wygłaszając w tej sprawie specjalne oświadczenie w ubiegły piątek.

Czytaj więcej

"Zielona granica" Agnieszki Holland - w weekend film ustanowił rekord

"Premier Mateusz Morawiecki na Facebooku nazwał film 'zbiorem haniebnych kłamstw'", a "minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, porównał Holland do szefa nazistowskiej propagandy, Josepha Goebbelsa" - czytamy w "Politico".

"Politico" odnotowało też, że wiceszef MSWiA, Błażej Poboży, w ubiegłym tygodniu domagał się od kin (studyjnych) puszczających film Holland, by przed jego emisją puszczały specjalny, przygotowany przez rząd spot.

Agnieszka Holland: Nie planowałam, by premiera filmu zbiegła się z terminem wyborów

- Spodziewałam się jakiejś reakcji rządu, ale nie takiej - stwierdziła Holland dodając, że "to niesłychane w kraju demokratycznym, by cały obóz rządzący atakował artystę przy użyciu takich odniesień".

Holland zapewniła przy tym "Politico", że nie chciała wiązać premiery filmu z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.

Czytaj więcej

Szef Gabinetu Prezydenta zawyrokował, komu może się podobać „Zielona Granica”

- Nie planowałam nawet wypuszczenia filmu tuż przed wyborami. Planowałam to w odniesieniu do kalendarza międzynarodowych festiwali filmowych - przekonywała.

Reżyserka mówi też "Politico", że spada na nią krytyka nie tylko ze strony rządu, ale też ze strony środowisk opozycyjnych.

Jesteśmy w punkcie zwrotnym tu w Polsce i w Europie, mierząc się z wyzwaniem, którego nikt nie traktuje poważnie

Agnieszka Holland, reżyserka "Zielonej granicy"

- Niektórzy myślą, że "my" przegramy wybory z powodu mojego filmu, a nie dlatego, że PiS ma w ręku wszystkie karty i nie dlatego, że opozycja jest leniwa - podkreśliła.

Holland zapewnia, że jej film nie ma celu politycznego lecz pokazanie "kryzysu moralnego spowodowanego przez migrację".

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym tu w Polsce i w Europie, mierząc się z wyzwaniem, którego nikt nie traktuje poważnie - powiedziała Holland dodając, że próba osób starających się dostać do Europy będzie tylko rosła, w związku z "katastrofą klimatyczną".

- Nie boję się, ale nie jestem też głupia - mówi Holland w rozmowie z "Politico". - Oni wiedzą dobrze, że gdy podpala się dom ze słomianą strzechą, będzie płonął - dodaje.

"Politico" o "Zielonej granicy": Polski rząd atakuje film chwalony przez krytyków

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości