Sondaż: Co piąty Polak nie wierzy w obietnice żadnej partii

"Które ugrupowanie jest Pani/Pana zdaniem najbardziej wiarygodne, jeśli chodzi o przedstawiane obietnice wyborcze?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 16.09.2023 06:58

Obietnice których partii są dla Polaków najbardziej wiarygodne?

Obietnice których partii są dla Polaków najbardziej wiarygodne?

Foto: PAP

Prezydent Andrzej Duda ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Kampania wyborczy zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Większość przedwyborczych sondaży wskazuje, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik, który uzyska to ugrupowanie, nie da mu większości. Z niektórych sondaży wynika, że większość zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość wraz z Konfederacją, inne dają większość koalicji partii opozycyjnych - KO, Polski 2050 i Nowej Lewicy - które deklarują, że po wyborach będą współpracować.

Wybory parlamentarne: Co obiecują partie polityczne w kampanii?

W ostatnich dniach partie zaczęły intensywniej przedstawiać obietnice wyborcze - w ubiegłym tygodniu, w sobotę, swoje konwencje zorganizowały PiS, KO, Trzecia Droga i Lewica.

PiS, w czasie kampanii, zapowiedziało wprowadzenie emerytur stażowych (emerytury wypłacane po przepracowaniu określonego czasu, a nie po osiągnięciu wieku emerytalnego), poprawę jakości posiłków w szpitalach, zwiększenie liczby polskich produktów spożywczych w sklepach czy dofinansowanie szkolnych wycieczek, a także modernizację i rewitalizację osiedli z wielkiej płyty.

KO przedstawiła listę 100 konkretów, które chce zrealizować w czasie pierwszych 100 dni rządu, która obejmuje m.in. wprowadzenie finansowania in vitro z budżetu, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych i faktyczne zwolnienie z podatku dochodowego osób zarabiających do 6 tys. zł brutto i pobierających do 5 tys. zł brutto emerytury oraz podwyżki dla nauczycieli o 30 proc.

Czytaj więcej

Wyborcze konkrety. Sprzeczności Tuska, wypalenie PiS

Trzecia Droga zapowiedziała wprowadzenie dwóch niedzieli handlowych w miesiącu, powrót do odliczania składki zdrowotnej od podatku przez przedsiębiorców oraz ułatwienia w rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

Z kolei Nowa Lewica proponuje m.in. skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.

Konfederacja zapowiada obniżkę wydatków państwa, w tym na cele socjalne, dzięki której możliwa będzie obniżka podatków bez zwiększania zadłużenia.

Sondaż: Które partie są dla Polaków wiarygodne w swoich obietnicach?

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy które ugrupowanie, ich zdaniem, jest najbardziej wiarygodne jeśli chodzi o przedstawione obietnice wyborcze.

Najwięcej - 21,9 proc. respondentów - w odpowiedzi wskazało PiS.

Zdaniem 19,1 proc. badanych najbardziej wiarygodna jest Koalicja Obywatelska.

Konfederacja jest najbardziej wiarygodna zdaniem 9,2 proc.

Lewica jest wiarygodna w obietnicach dla 7,8 proc. badanych.

Polska 2050 jest wiarygodna dla 4,1 proc. respondentów.

Z kolei PSL jako ugrupowanie wiarygodne w przedstawionych obietnicach wskazuje 1,9 proc. badanych.

Odpowiedź "Inne" wybrało 0,4 proc. respondentów.

22,9 proc. badanych wybrało odpowiedź: "żadne ugrupowanie nie jest wiarygodne".

12,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Trzy osoby na dziesięć (29%) w wieku powyżej 50 lat oraz taki sam odsetek badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym uważa, że PiS jest najbardziej wiarygodnym ugrupowaniem w zakresie przedstawianych obietnic wyborczych. Takiego zdania jest także co czwarty respondent z miast o wielkości do 20 tys. mieszkańców. Najczęściej na PiS jako wiarygodne ugrupowanie wskazują osoby z dochodem poniżej 2000 zł netto (26%). Osoby z wykształceniem wyższym częściej wskazują na wiarygodność Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Prezydent Andrzej Duda ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Kampania wyborczy zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Borys Budka zaatakowany w Katowicach. Poseł KO apeluje do Kaczyńskiego
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Wybory
Dlaczego PiS atakuje "Zieloną granicę" Agnieszki Holland?
Wybory
Zbigniew Ziobro znów atakuje Agnieszkę Holland. Nazywa ją "cynglem"
Wybory
Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP: Życzę Tuskowi wygranej, ale obietnic nie zrealizuje
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Wybory
Krzysztof Bosak marszałkiem Sejmu po wyborach? Szef klubu Lewicy komentuje
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej