Sondaż: Co piąty Polak nie wierzy w obietnice żadnej partii

"Które ugrupowanie jest Pani/Pana zdaniem najbardziej wiarygodne, jeśli chodzi o przedstawiane obietnice wyborcze?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 16.09.2023 06:58

Obietnice których partii są dla Polaków najbardziej wiarygodne?

Obietnice których partii są dla Polaków najbardziej wiarygodne?

Foto: PAP

Prezydent Andrzej Duda ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Kampania wyborczy zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Większość przedwyborczych sondaży wskazuje, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik, który uzyska to ugrupowanie, nie da mu większości. Z niektórych sondaży wynika, że większość zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość wraz z Konfederacją, inne dają większość koalicji partii opozycyjnych - KO, Polski 2050 i Nowej Lewicy - które deklarują, że po wyborach będą współpracować.

Wybory parlamentarne: Co obiecują partie polityczne w kampanii?

W ostatnich dniach partie zaczęły intensywniej przedstawiać obietnice wyborcze - w ubiegłym tygodniu, w sobotę, swoje konwencje zorganizowały PiS, KO, Trzecia Droga i Lewica.

PiS, w czasie kampanii, zapowiedziało wprowadzenie emerytur stażowych (emerytury wypłacane po przepracowaniu określonego czasu, a nie po osiągnięciu wieku emerytalnego), poprawę jakości posiłków w szpitalach, zwiększenie liczby polskich produktów spożywczych w sklepach czy dofinansowanie szkolnych wycieczek, a także modernizację i rewitalizację osiedli z wielkiej płyty.

KO przedstawiła listę 100 konkretów, które chce zrealizować w czasie pierwszych 100 dni rządu, która obejmuje m.in. wprowadzenie finansowania in vitro z budżetu, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych i faktyczne zwolnienie z podatku dochodowego osób zarabiających do 6 tys. zł brutto i pobierających do 5 tys. zł brutto emerytury oraz podwyżki dla nauczycieli o 30 proc.

Czytaj więcej

Wyborcze konkrety. Sprzeczności Tuska, wypalenie PiS

Trzecia Droga zapowiedziała wprowadzenie dwóch niedzieli handlowych w miesiącu, powrót do odliczania składki zdrowotnej od podatku przez przedsiębiorców oraz ułatwienia w rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

Z kolei Nowa Lewica proponuje m.in. skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.

Konfederacja zapowiada obniżkę wydatków państwa, w tym na cele socjalne, dzięki której możliwa będzie obniżka podatków bez zwiększania zadłużenia.

Sondaż: Które partie są dla Polaków wiarygodne w swoich obietnicach?

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy które ugrupowanie, ich zdaniem, jest najbardziej wiarygodne jeśli chodzi o przedstawione obietnice wyborcze.

Najwięcej - 21,9 proc. respondentów - w odpowiedzi wskazało PiS.

Zdaniem 19,1 proc. badanych najbardziej wiarygodna jest Koalicja Obywatelska.

Konfederacja jest najbardziej wiarygodna zdaniem 9,2 proc.

Lewica jest wiarygodna w obietnicach dla 7,8 proc. badanych.

Polska 2050 jest wiarygodna dla 4,1 proc. respondentów.

Z kolei PSL jako ugrupowanie wiarygodne w przedstawionych obietnicach wskazuje 1,9 proc. badanych.

Odpowiedź "Inne" wybrało 0,4 proc. respondentów.

22,9 proc. badanych wybrało odpowiedź: "żadne ugrupowanie nie jest wiarygodne".

12,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Trzy osoby na dziesięć (29%) w wieku powyżej 50 lat oraz taki sam odsetek badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym uważa, że PiS jest najbardziej wiarygodnym ugrupowaniem w zakresie przedstawianych obietnic wyborczych. Takiego zdania jest także co czwarty respondent z miast o wielkości do 20 tys. mieszkańców. Najczęściej na PiS jako wiarygodne ugrupowanie wskazują osoby z dochodem poniżej 2000 zł netto (26%). Osoby z wykształceniem wyższym częściej wskazują na wiarygodność Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Prezydent Andrzej Duda ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Kampania wyborczy zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą