Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 11:56 Publikacja: 28.05.2024 04:30
Granica z Obwodem Królewieckim w Gołdapi
Foto: PAP/Tomasz Waszczuk
Tak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Za wzmocnieniem granicy poprzez budowę fortyfikacji i umocnień jest aż 78,2 proc. badanych, przeciwne zdanie ma 11,7 proc., a nie ma zdania 10,2 proc.
W grupie zwolenników tego projektu przeważają osoby po siedemdziesiątce (89 proc.) i po trzydziestce (86 proc.), mieszkańcy małych miast (91 proc.), z co najmniej trójką dzieci w wieku szkolnym (100 proc.), przeważnie ze średnim wykształceniem (85 proc.). To najczęściej osoby wierzące i praktykujące nieregularnie (90 proc.). Osoby te czerpią wiedzę o świecie przede wszystkim z „Faktów” TVN (86 proc.) oraz internetu, np. portalu Onet.pl lub Wirtualna Polska (81 proc.). Swoje poglądy polityczne lokują oni przeważnie na lewicy (87 proc.).
Poznaliśmy szczegóły dotyczące "Tarczy Wschód", które przedstawił wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Sztabu Generalnego generał Wiesław Kukuła i wiceminister obrony Cezary Tomczyk. Według założeń w pasie 50 km od naszej wschodniej granicy powstaną fortyfikacje, które mają utrudnić przemieszczanie się wojsk obcych. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" projekt "Tarczy Wschód" ocenia były dowódca wojsk lądowych generał Waldemar Skrzypczak.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła na konferencji prasowej, w czasie której prezentowali założenia tzw. Tarczy Wschód, odpowiedzieli na pytanie o intensywność szkolenia polskiej armii.
Associated Press odnotowuje, że polski rząd przedstawia 27 maja szczegóły planu wzmocnienia wschodniej granicy w ramach programu "Tarcza Wschód".
Strategia ma na celu ochronę, obronę i zadbanie o każdy centymetr terytorium Rzeczpospolitej - zapowiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, rozpoczynając prezentację założeń "Tarczy Wschód".
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Czekają nas lata przygotowań do wojny, aby uniknąć wojny – tak można skwitować wystąpienie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Mimo że dwie największe partie – Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość – zyskują poparcie, to dystans pomiędzy nimi się zmniejsza – wskazuje nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Parlament Korei Południowej zagłosował za impeachmentem prezydenta Yoon Suk-yeola. 3 grudnia polityk ogłosił stan wojenny. Trwał on jednak zaledwie sześć godzin – został odwołany pod naciskiem parlamentu oraz protestów społecznych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą nową instytucję - uzupełniający urlop macierzyński. Skorzystają z niej rodzice i opiekunowie wcześniaków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas