Nieoficjalnie: Nad Polskę wleciała rosyjska rakieta manewrująca

Niezidentyfikowany obiekt, który rano wleciał znad Ukrainy nad terytorium Polski, to był prawdopodobnie rosyjski pocisk manewrujący, który wrócił nad teren Ukrainy - wynika z nieoficjalnych ustaleń Polsat News.

Aktualizacja: 29.12.2023 15:40 Publikacja: 29.12.2023 13:42

Rosyjski pocisk manewrujący Ch-22 (fot. ilustracyjna)

Rosyjski pocisk manewrujący Ch-22 (fot. ilustracyjna)

Foto: PAP/EPA/DIMA GAVRISH

Niezidentyfikowany obiekt w piątek rano wleciał znad Ukrainy nad Polskę - podało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Rzecznik tej formacji ppłk Jacek Goryszewski poinformował "Rzeczpospolitą", że służby prowadzą poszukiwania obiektu na południowy wschód od Zamościa, a w akcji uczestniczą m.in. żołnierze WOT, grupy poszukiwawczo-ratownicze oraz załoga śmigłowca.

Goryszewski dodał, że podniesiona została gotowość bojowa środków przeciwlotniczych. Wojsko bada zapisy z systemów radiolokacyjnych, w miejscu utraty sygnału trwają poszukiwania naziemne, bierze w nich udział ponad 20 żołnierzy.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Nie możemy monitorować rakiet nad terytorium Polski

Nieoficjalnie: Nad Polskę wleciała prawdopodobnie rosyjska rakieta

Polsat News nieoficjalnie ustalił, że niezidentyfikowany obiekt, który wleciał nad terytorium Polski, to była "najprawdopodobniej" rosyjska rakieta manewrująca typu Ch-22 lub Ch-101.

Ch-22 to rosyjski lotniczy kierowany pocisk manewrujący klasy powietrze-ziemia dalekiego zasięgu, o cechach hipersonicznych. Z kolei Ch-101 to rosyjski strategiczny pocisk manewrujący powietrze-ziemia o cechach obniżonej wykrywalności.

Czytaj więcej

Szef SG: Wszystko wskazuje, że rakieta rosyjska wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną

Według nieoficjalnych informacji stacji, która powołała się na źródła wojskowe, rakieta miała przelecieć wzdłuż polskiej granicy i naruszyć przestrzeń powietrzną Polski. "Po zmianie trajektorii miała wrócić na terytorium Ukrainy i tam prawdopodobnie została zestrzelona przez system obrony powietrznej Ukrainy" - podał portal Polsat News.

Później - już po publikacji niniejszego tekstu i po zakończeniu spotkania prezydenta z szefem MON i dowódcami Wojska Polskiego w BBN - szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła poinformował, iż wszystko wskazuje na to, że w piątek rano "rakieta rosyjska wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną".

Naruszenie przestrzeni powietrznej po godz. 7:00. To prawdopodobnie była rakieta

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że obiekt latający - najprawdopodobniej rakieta - naruszył polską przestrzeń powietrzną o godz. 7.15. W tym czasie trwał poranny atak Rosjan na Ukrainę.

Polskie służby otrzymały wcześniej od strony ukraińskiej informację o tym, że w powietrzu znalazły się rosyjskie samoloty bombowe, przenoszące pociski manewrujące. Dowództwo Operacyjne trzy razy wydawało rozkaz o poderwaniu dyżurnej pary lotniczej. W czasie całego ataku rakietowego na Ukrainę jedna z par była w powietrzu.

Czytaj więcej

Znad Ukrainy niezidentyfikowany obiekt wleciał w polską przestrzeń powietrzną

Świadkowie mówili o obiekcie lecącym w kierunku południowo-wschodnim

Wojsko utraciło sygnał niezidentyfikowanego obiektu, który naruszył polską przestrzeń powietrzną, w okolicach Zamościa. W tym rejonie trwają naziemne poszukiwania. Jak dotąd nikt nie potwierdził, że obiekt spadł na terenie Polski.

W mediach pojawiły się doniesienia m.in. o mieszkańcach miejscowości Sosnowa-Dębowa, którzy po godz. 7:00 widzieli niezidentyfikowany obiekt lecący w kierunku południowo-wschodnim.

Czytaj więcej

Masowy atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Ok. 40 pocisków i dronów trafiło w cele

Odprawa w KPRM i spotkanie w BBN

W południe w KPRM w związku z informacjami o naruszeniu przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej miała rozpocząć się odprawa premiera Donalda Tuska z szefem Sztabu Generalnego, dowódcą operacyjnym i szefami służb (ABW, SKW i SWW). W spotkaniu miał brać udział minister obrony narodowej.

O 13:00 w BBN rozpoczęło się zapowiadane jako pilne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem Sztabu Generalnego gen. Wiesławem Kukułą oraz dowódcą operacyjnym gen. Maciejem Kliszem.

Czytaj więcej

Rzecznik DO: W nocy ostrzał Ukrainy. Incydent nad Polską można z tym wiązać

Zmasowany atak powietrzny Rosji na Ukrainę

W nocy i rano wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak na cele na Ukrainie. Rosjanie użyli pocisków rakietowych różnego typu oraz dronów bojowych Shahed, czyli tzw. amunicji krążącej. Według ostatnich doniesień, w wyniku ataków zginęło co najmniej 20 osób, a 110 zostało rannych.

Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?