Europa tworzy tarczę przeciw rosyjskim pociskom hipersonicznym Kindżał

Dwie placówki naukowo-badawcze z Polski - Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) oraz Instytut Lotnictwa - współtworzą europejski projekt, którego celem jest stworzenie systemu obrony przeciwko pociskom hipersonicznym. Bronią tego typu dysponuje Rosja.

Publikacja: 09.11.2023 09:56

Ciężki myśliwiec MiG-31K uzbrojony w pocisk Kindżał

Ciężki myśliwiec MiG-31K uzbrojony w pocisk Kindżał

Foto: kremlin.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Kindżał to rosyjski pocisk hipersoniczny, który jest w stanie poruszać się z prędkością 8-10 razy większą od prędkości dźwięku. Zasięg pocisku wynosi 2 000 km. W pociski te mogą być uzbrajane samoloty typu MiG-31 - dwumiejscowe, naddźwiękowe ciężkie myśliwce przechwytujące.

Prace nad własną bronią hipersoniczną prowadzą USA i Chiny. Wejście w posiadanie takiej broni ogłosił Iran.

Czytaj więcej

Putin: Wysyłamy nad Morze Czarne myśliwce z bronią hipersoniczną

Rosja: Żadne państwo nie może zestrzelić pocisku Kindżał

W lipcu Władimir Artiakow, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Rostecu mówił, że Rosja masowo produkuje pociski Kindżał. Artiakow przekonywał, że Ukraina (którą Rosja zaatakowała w lutym 2022 r., nazywając inwazję "specjalną operacją wojskową") nie jest w stanie strącać pocisków Kindżał i że "są dowody, iż amerykański zestaw Patriot został pokonany i zniszczony przez Kindżał".

- Dziś żadne państwo nie ma możliwości przeciwstawienia się takiej broni jak Kindżał - nie są w stanie go (...) strącić, nie są w stanie namierzać - twierdził zastępca dyrektora generalnego Rostecu.

Słowa te podważyła strona ukraińska. Kijów informował o strąceniu sześciu pocisków Kindżał podczas rosyjskiego ataku na stolicę Ukrainy 16 maja.

Czytaj więcej

Ukrainę czeka ciężka zima. Rosja gromadzi rakiety

Europejski program obrony przed pociskami hipersonicznymi

Niedawno w Bonn w Niemczech podpisano umowę pomiędzy OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d’Armement) a Sistemas de Misiles de España (SMS) w sprawie uruchomienia pierwszego europejskiego programu obrony przed pociskami poruszającymi się z prędkościami hipersonicznymi - HYDEF (Hypersonic Defence Interceptor Study). W pracach konsorcjum bierze udział 14 instytucji z siedmiu państw europejskich, w tym dwie z Polski: Instytut Lotnictwa oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL).

Instytut Lotnictwa podał, że członkowie programu HYDEF dysponują znacznym dorobkiem w dziedzinie opracowywania i produkcji zaawansowanych komponentów przeznaczonych do zastosowań w obronie powietrznej. Ośrodek zaznaczył, że konsorcjum HYDEF jest złożone z renomowanych podmiotów, w tym z SONACA z Belgii, LKE z Czech, Diehl Defence z Niemiec, Nammo z Norwegii, Sistemas de Misiles de España, EM&E, GMV, Instalaza, INTA, Navantia i Sener z Hiszpanii a także Beyond Gravity (dawniej RUAG) ze Szwecji.

"Zostaną opracowane innowacyjne, zintegrowane oraz konkurencyjne łańcuchy dostaw o zasięgu międzynarodowym w celu wspierania interoperacyjności i standaryzacji nowych zdolności w obszarze obrony powietrznej" - czytamy.

Przechwytywanie hipersonicznych pocisków manewrujących i hipersonicznych pojazdów szybujących

– To niezwykły projekt, w ramach którego zjednoczona Europa konsoliduje swoje wysiłki i kompetencje by chronić europejskie niebo przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony wysokomanewrowej broni hipersonicznej. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa pełni istotną rolę w tym innowacyjnym przedsięwzięciu, wnosząc swoje wieloletnie doświadczenie w dziedzinie aerodynamiki i technologii napędowych. Przed nami, jak i przed naszymi cenionymi partnerami, otwiera się wyjątkowo wymagająca droga, lecz jestem głęboko przekonany, że po jej przejściu Europa stanie się miejscem o znacznie większym poziomie bezpieczeństwa – skomentował Przemysław Drężek, kierownik B+R projektu w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Zarządzanie programem HYDEF zostało powierzone hiszpańskiej firmie SMS, za proces wdrożenia technicznego - od opracowania kompletnego systemu po element przechwytujący - odpowiada niemiecki producent systemów obrony powietrznej, Diehl Defence.

Czytaj więcej

Putin chwali się testem rakiety o nieograniczonym zasięgu. Twierdzi, że nie chce terytorium Ukrainy

System ma być zdolny do wykrywania i przechwytywania hipersonicznych pocisków manewrujących (HCM), a także nadzwyczaj zwrotnych hipersonicznych pojazdów szybujących (HGV). Zadanie to ma zostać zrealizowane poprzez stworzenie sieci czujników, w tym umieszczonych w przestrzeni kosmicznej, oraz systemu przechwytującego, który zostanie rozmieszczony (tam, gdzie to możliwe) w oparciu o istniejące systemy dowodzenia i kontroli NATO BMD.

Ile kosztuje program?

Program HYDEF uruchomiono po podpisaniu umowy w lipcu 2022 r., kiedy Komisja Europejska ogłosiła program HYDEF zwycięzcą ogólnoeuropejskiego przetargu. Umowa w Bonn została podpisana 31 października 2023 r.

Czytaj więcej

Kindżał w plecy Ukrainy. Rosyjska zbrojeniówka zaopatruje się na Zachodzie

Projekt HYDEF jest powiązany z unijnym programem PESCO (Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance, TWISTER) i ma na celu rozwój koncepcji endoatmosferycznego systemu przechwytywania dla obrony powietrznej. Budżet programu to 110 milionów euro (489 mln zł), z czego 100 milionów euro (444 mln zł) jest współfinansowane przez Europejskie Fundusze Obronne (EFR).

Partnerzy programu mają przez najbliższe trzy lata badać najważniejsze aspekty systemu obrony powietrznej, w tym główne elementy pocisków przechwytujących, takie jak napęd, układ naprowadzania i sterowania.

Kindżał to rosyjski pocisk hipersoniczny, który jest w stanie poruszać się z prędkością 8-10 razy większą od prędkości dźwięku. Zasięg pocisku wynosi 2 000 km. W pociski te mogą być uzbrajane samoloty typu MiG-31 - dwumiejscowe, naddźwiękowe ciężkie myśliwce przechwytujące.

Prace nad własną bronią hipersoniczną prowadzą USA i Chiny. Wejście w posiadanie takiej broni ogłosił Iran.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wojsko
Generał Waldemar Skrzypczak: Niech Zełenski ustąpi
Wojsko
Gen. Skrzypczak ostro o MON. „To gorsze, niż by miała nas teraz najechać armia rosyjska”
Wojsko
Awaryjne lądowanie samolotu Bielik. Loty wstrzymane do odwołania
Wojsko
Bójka żołnierzy na granicy z Białorusią. Trafili do szpitala w poważnym stanie
Wojsko
Sondaż: Chcemy armii takiej, jak widzi ją PiS
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?