Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 07:31 Publikacja: 17.07.2023 12:06
Wojsko
Żołnierze Wojska Polskiego
Foto: Archiwum MON
Podsumowując szczyt NATO w Wilnie ppłk. rez. Maciej Korowaj, były oficer Wojska Polskiego zajmujący się wschodnią flanką Sojuszu, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zwrócił uwagę na zmiany dotyczące postrzegania naszego bezpieczeństwa, po wejściu do tych struktur Finlandii i w przyszłości Szwecji. Jego zdaniem ich obecność w NATO spowoduje, że Morze Bałtyckie przestanie stanowić zagrożenie.
- Zawsze obawialiśmy się desantu rosyjskiego od strony morza – zwrócił uwagę Maciej Korowaj. I dodał, że obwód królewiecki przestanie mieć znaczenie strategiczne dla Rosji. - Staje się on problemem dla Rosji, bo jego obrona jest bardzo utrudniona. Oprócz dewaluacji zagrożenia ze strony obwodu królewieckiego, państwa bałtyckie będą dysponowały możliwością obrony własnych terytoriów, a nie ich odbijania. Zaopatrzenie i wsparcie militarne dla krajów bałtyckich może odbyć się przez morze, które jest kontrolowane przez flotę państw NATO. Poza tym prowadzenie operacji na północnym Atlantyku przy wsparciu państw nordyckich zamyka obszar arktyczny dla projekcji siły Rosji – uważa analityk. Precyzuje, że działania sojuszu utrudniają możliwości działania Rosji z kierunku północnego i pozwalają nam skoncentrować się na obronie z kierunku białoruskiego.
Decyzje szczytu w Wilnie utrudniają działania Rosji z kierunku północnego, umożliwiają nam skoncentrowanie się na obronie ze strony Białorusi – mówi ppłk Maciej Korowaj, były oficer WP zajmujący się bezpieczeństwem.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
ABC News i jej czołowy prezenter George Stephanopoulos zawarli ugodę z Donaldem Trumpem w sprawie o zniesławienie. Stacja wpłaci 15 milionów dolarów na rzecz fundacji prezydenta-elekta oraz pokryje koszty jego prawników.
Ponad 250 tysięcy firm, zatrudniających ponad 6 milionów ludzi, wypracowuje dzięki turystyce 11 procent PKB Niemiec. Domagają się uwagi polityków i realizowania ich postulatów.
15 miliardów euro wydali w tym roku Niemcy na wycieczki zorganizowane. To rekordowa wartość. Ale nie wszystkie wartości napawają optymizmem touroperatorów.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas