We wtorkowym oświadczeniu Bank Centralny Islamskiej Republiki Iranu poinformował, że od 21 czerwca na wyspie Kisz (Kish) będzie dostępny cyfrowy rial. Będą mogli z niego skorzystać klienci banków i turyści. Program będzie rozwinięciem pilotażu trwającego od maja 2023 roku.
Cyfrowy rial dla rozwoju gospodarki i bezpieczeństwa
W teście wezmą udział banki Tejarat i Mellat, a ich klienci będą mogli używać cyfrowego riala do codziennych zakupów, zarówno towarów, jak i usług. Cyfrowa waluta banku centralnego ma w zamierzeniu ułatwiać życie konsumentom i przedsiębiorcom, umożliwiając im dokonywanie szybszych i bezpieczniejszych transakcji niż w przypadku zwykłej gotówki.
Czytaj więcej
Najważniejsza waluta cyfrowa znowu wybiła się powyżej psychologicznego progu na wysokości 70 tys. dolarów. W tym roku może kosztować ponad 100 tys. dolarów
Irański bank centralny jest jednym z wielu na świecie, który pracuje nad własną cyfrową walutą w obliczu rosnącego wykorzystania na świecie kryptowalut. Projekt stworzenia cyfrowego riala rozpoczęto w 2021 roku, po przeprowadzeniu wstępnych badań i zatwierdzeniu planów przez irańską Najwyższą Radę ds. Pieniądza i Kredytu.
W wydanym 18 czerwca oświadczeniu bank centralny Iranu stwierdził, że uruchomienie cyfrowego riala pomoże zarówno w rozwoju "sektora cyfrowego” irańskiej gospodarki, jak i zwiększy odporność infrastruktury płatniczej kraju. Dodano również, że cyfrowa waluta zwiększy bezpieczeństwo finansowe kraju.