Reklama
Rozwiń

Co zrobić gdy sąd wzywa w czasie epidemii

Niestawienictwo na wezwanie w sądzie (czy prokuraturze) świadek musi usprawiedliwić także w czasie epidemii – mówi sędzia Aneta Łazarska z SO w Warszawie.

Aktualizacja: 17.08.2020 13:13 Publikacja: 17.08.2020 07:40

Co zrobić gdy sąd wzywa w czasie epidemii

Foto: AdobeStock

Czytelniczka pisze: Moja mama ma 80 lat i została powołana na świadka w sprawie cywilnej. Mama jest pod ścisłą kontrolą kardiologiczną i onkologiczną, należy do tzw. najwyższej grupy ryzyka w czasie Covid-19. Co powinna w tej sytuacji zrobić?

W każdym przypadku niemożności stawiennictwa w sądzie trzeba to usprawiedliwić. W stanie zagrożenia pandemią świadek może złożyć do sądu wniosek o usprawiedliwienie niestawiennictwa z prośbą o odebranie zeznań na piśmie. To nowa regulacja art. 2711 kodeksu postępowania cywilnego. Sąd może samodzielnie zdecydować, czy przesłuchać świadka na piśmie. Wtedy mama otrzyma listę pytań i przyrzeczenie do podpisania i wypełnienia w domu. Wniosek o odebranie zeznań na piśmie powinien być uzasadniony jej szczególną sytuacją.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono