Przyjęta 15 września 2009 r. przez Radę Ministrów obszerna nowela kodyfikacji karnych nawiązuje do rozwiązań zawartych w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego. Za jej sprawą [b]w polskich ustawach pojawią się nowe definicje i nowe rodzaje przestępstw oraz zostanie przesądzone, kiedy proces karny poprowadzi sąd krajowy, a kiedy MTK.[/b]
Mianowicie do kodeksu trafią nowe rodzaje przestępstw nawiązujące do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych. Wprowadzono m.in. nowy art. 118a, w którym przewidziano odpowiedzialność karną osób biorących udział w masowym zamachu skierowanym przeciwko ludności cywilnej, podjętym w celu wykonania lub wsparcia polityki państwa lub organizacji. Przepis jasno stanowi, o jakie czyny chodzi: zabójstwo, tortury, niewolnictwo, doprowadzenie do obcowania płciowego, stworzenie ludziom warunków zagrażających ich biologicznej egzystencji, prześladowanie z pobudek politycznych, rasowych, etnicznych itp.
Przyjęte przepisy określają także odpowiedzialność karną osób sprawujących kontrolę nad siłami zbrojnymi, np. dowódców lub innych przełożonych. W kodeksie pojawić się też mają przepisy nakazujące ściganie przestępstw popełnionych przeciwko pracownikom międzynarodowych trybunałów karnych.
Zgodnie z propozycjami od pięciu do 25 lat więzienia ma grozić za atakowanie w czasie działań zbrojnych strefy zdemilitaryzowanej. Zaproponowano też zaostrzenie kar za publiczne pochwalanie zbrodni: ludobójstwa, przeciwko ludzkości i wojennych oraz nawoływanie do ich popełnienia.
W zmienionym kodeksie karnym pojawić się też mają surowe sankcje za handel ludźmi wraz z nową, bardzo rozbudowaną definicją tego przestępstwa. Za jego popełnienie – nie mniej niż trzy lata więzienia; za przygotowanie do niego – od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Taka sama kara jak ta ostatnia grozi sprawcom, którzy się zajmą organizowaniem adopcji dzieci (wbrew prawu) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.