Zgodnie z treścią art. 87 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] pełnomocnikiem procesowym strony mogą być nie tylko profesjonalni pełnomocnicy, ale również osoby, które są związane ze stroną relacjami osobistymi. Są to rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia. Tym samym syn może być pełnomocnikiem mamy w sprawie prowadzonej przeciwko ZUS.
Należy jednak pamiętać, aby zakres pełnomocnictwa udzielonego w takim wypadku przez ubezpieczonego obejmował zastępstwo strony przed sądem. Jeśli więc ubezpieczony zamierza wnieść odwołanie od decyzji ZUS do sądu, to istotne jest, aby w treści udzielonego pełnomocnictwa znalazło się nie tylko dokonanie tej czynności, ale także reprezentowanie ubezpieczonego przed organem orzekającym.
Należy jednocześnie pamiętać o treści art. 87[sup]1[/sup] § 1 k.p.c. Zgodnie z nim w postępowaniu przed Sądem Najwyższym, także w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych.
Zastępstwo to dotyczy także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym, a podejmowanych przed sądem niższej instancji.
Wszelkie zatem czynności związane np. z wniesieniem skargi kasacyjnej będą mogły być podjęte wyłącznie przez profesjonalnego pełnomocnika ubezpieczonego.