Rzeczywiście umowa o pracę wygasa z upływem trzech miesięcy nieobecności pracownika w firmie z powodu tymczasowego aresztowania. Okres trzech miesięcy trwania tymczasowego aresztowania należy liczyć od dnia zatrzymania pracownika i regułę tę należy stosować przy obliczaniu okresu tymczasowego aresztowania z art. 66 § 2 k.p.
Jest to zgodne z [b]wyrokiem SN z 13 lutego 1997 r. (I PKN 6/97).[/b]
Do wygaśnięcia angażu nie dojdzie jednak, gdy pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.
Przy czym – jak wyjaśnił SN w uchwale z 12 października 1976 r. (I PZP 49/76) – tymczasowe aresztowanie pracownika nie stanowi samo przez się podstawy do rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika może nastąpić niezależnie od tego, czy popełnił on przestępstwo na szkodę zakładu pracy czy też osoby trzeciej oraz czy szkoda pozostaje w związku z pracą, jeżeli przestępstwo – popełnione w czasie trwania umowy o pracę – uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku.