Chodzi o ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Wprowadza ona zmiany do przeszło 100 różnego rodzaju aktów prawnych, od kodeksu spółek handlowych zaczynając, na prawie spółdzielczym kończąc. Prezydent podpisał ją w środę.
Celem ustawy jest ograniczenie biurokracji, obniżenie kosztów działalności gospodarczej oraz zredukowanie liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień.
Nowe przepisy przewidują więc, że będzie można złożyć oświadczenia przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne. Zamiast zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS wystarczy numer rejestrów.
Urzędy nie będą się domagać od przedsiębiorców zaświadczeń o wpisie do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, która ma zastąpić ewidencję działalności gospodarczej. Ustawa znosi też obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Rezygnuje także z poświadczania niekaralności, tu też wystarczy oświadczenie. Będzie można składać kopie świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego zamiast oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów.
W razie uzasadnionego podejrzenia, że oświadczenie było nieprawdziwe, zainteresowany organ sam ma uzyskiwać informacje od właściwego urzędu skarbowego lub ZUS.