Reklama
Rozwiń

Sądowi doręczyciele konkurencją dla Poczty

Już wkrótce sądy będą mogły tworzyć własne służby doręczeniowe

Publikacja: 22.04.2011 04:35

Sądowi doręczyciele konkurencją dla Poczty

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Raczej nie zastąpią one do końca Poczty Polskiej, ale mogą ją częściowo wyręczyć w większych miastach.

Ministerstwo Sprawiedliwości zakończyło prace nad projektem rozporządzenia w sprawie warunków organizacji oraz struktury sądowej służby doręczeniowej. Może być ono podpisane w każdej chwili, a ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Sądowa służba doręczeniowa ma być tworzona z inicjatywy prezesa sądu, jeśli w budżecie sądu będą na to pieniądze, i po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej nowej formy doręczeń.

Służba doręczeniowa będzie częścią oddziału administracyjnego sądu. Stanowić ją mają zatrudnieni w tym celu lub dotychczasowi pracownicy sądu, którzy na podstawie dodatkowej umowy będą doręczać pisma sądowe poza godzinami urzędowania sądów.

W mieście czy aglomeracji, w której jest kilka sądów, można będzie utworzyć służbę doręczeniową dla kilku sądów. W tym celu prezesi sądów powinni zawrzeć porozumienie o współdziałaniu, ustalając m.in. zasady proporcjonalnego ponoszenia kosztów.

Doręczyciele przechodzić będą odpowiednie szkolenia w prawidłowym doręczaniu pism sądowych oraz o znaczeniu doręczeń dla postępowania sądowego. Będą wyposażeni w identyfikatory z nazwą sądu, imieniem i nazwiskiem doręczyciela oraz jego zdjęciem. Pisma sądowe będą doręczać w systemie dwuzmianowym, korzystając z publicznego transportu, a w uzasadnionych przypadkach z pojazdu sądu lub nawet własnego.

Sądowa służba doręczeniowa, zastępując Pocztę Polską, powinna przynieść sądom oszczędności

Podobne rozwiązanie już funkcjonuje w Białymstoku. Sędzia Tomasz Kałużny, prezes tamtejszego sądu rejonowego, wytypował ok. 60 największych odbiorców sądowej poczty (ZUS, urząd skarbowy, komendy policji) i do nich przesyłki sądowe dostarczają hurtem  sądowi kierowcy. Okazało się, że takie dostarczanie przesyłek do masowych odbiorców przynosi sądowi rocznie prawie pół miliona złotych oszczędności.

Nieliczne instytucje, które zgłosiły zastrzeżenia do pomysłu, wskazują, że służba sądowa usprawnić może doręczenia jedynie do adresatów w danym mieście. Wysyłanie przesyłek dalej wymaga udziału operatora pocztowego.

To niejedyny pomysł na usprawnienie doręczeń pism sądowych. Komisja „Przyjazne państwo" przygotowuje nowelę ordynacji podatkowej, procedury karnej i cywilnej, która przewiduje, że jeżeli adresat złoży na poczcie wniosek o doręczanie pism poleconych do jego skrzynki, to listonosz, jeżeli nie zastanie go w mieszkaniu (co niestety jest coraz częstsze), będzie je tam zostawiał i stanie się to w pełni skutecznym doręczeniem (szerzej: „Polecony odbierzesz w swojej skrzynce", „Rz" z 28 marca).

Zdaniem Adama Szejnfelda, przewodniczącego Komisji „Przyjazne państwo", to pomysł na dobry początek.

– Z czasem inne nowele powinny uwzględnić nowe formy komunikacji, zwłaszcza elektronicznej – wskazuje.

Reforma dostarczania pism sądowych ma także niebagatelny wymiar ekonomiczny. Poczta Polska dostarcza rocznie 40 mln przesyłek sądowych, a za usługę tę sądy zapłaciły jej w 2009 r. 252 mln zł.

Czytaj też

»

Polecony odbierzesz w swojej skrzynce

Zobacz

Raczej nie zastąpią one do końca Poczty Polskiej, ale mogą ją częściowo wyręczyć w większych miastach.

Ministerstwo Sprawiedliwości zakończyło prace nad projektem rozporządzenia w sprawie warunków organizacji oraz struktury sądowej służby doręczeniowej. Może być ono podpisane w każdej chwili, a ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono