J.K. zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o udostępnienie mu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznych, kopii raportów za lipiec i sierpień 2012 r. dla listy zadań inwestycyjnych, w których wskazał poszczególne kontrakty.
GDDKiA poinformowała mężczyznę, że raporty, o które wystąpił opracowywane są na wewnętrzne potrzeby, a każdy raport stanowi opinie mającą jedynie charakter poznawczy dla zarządzającego kontraktem. W związku z tym organ uznał, iż raporty nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu.
Mężczyzna skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. W uzasadnieniu podkreślił, że raporty przygotowywane są na podstawie umów zawieranych przez GDDKiA i konsorcjami firm specjalizujących się w nadzorze nad realizacją inwestycji infrastrukturalnych. Dodał, iż raporty miesięczne mają za zadanie informować inwestora (GDDKiA) o postępie prac przy realizacji prac budowlanych. W związku z tym – w opinii J.K. – raporty stanowią w istocie szczegółowy opis tanu realizacji inwestycji, wraz z analizą wewnętrznych i zewnętrznych czynników mogących powodować na przykład opóźnienia robót lub wzrost kosztów budowy, i tym samym wpisują się w definicję informacji publicznej jako „informacje o określonych faktach i stanach". J.K. zaznaczył jednocześnie, że realizacja inwestycji drogowych, będąca jednym z podstawowych zadań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, finansowana jest ze środków publicznych i w sposób oczywisty stanowi sprawę publiczną.
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad podtrzymał swoją opinię, uzupełniając, iż niejednokrotnie konsultant zamieszcza w raporcie subiektywną analizę sytuacji i zdarzeń na budowie, które mogą być wykorzystywane w zarządzaniu kontraktem i nie powinny być przekazywane osobom postronnym.
Rozpatrujący skargę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt II SAB/Wa 440/12) uznał, jednak, iż raporty miesięczne przygotowywane przez konsultantów na podstawie umów zawieranych między GDDKiA oraz konsorcjami firm specjalizujących się w nadzorze nad realizacją inwestycji infrastrukturalnych spełnia warunki informacji publicznej, dotyczy bowiem realizacji przez GDDKiA zadań publicznych.