Sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji zajmowała się wczoraj pierwszym czytaniem projektu nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Przygotowany przez Platformę Obywatelską projekt trafił do dalszych prac w podkomisji. Tu ma zostać dopracowany pod względem legislacyjnym.
Zgodnie z propozycjami organy administracji mają udostępniać informacje publiczne tak jak dziś za pośrednictwem Biuletynów Informacji Publicznej (BIP) albo za pomocą nowego narzędzia: Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej (SCDIP).
Minister cyfryzacji ma umożliwić przeszukiwanie całego SCDIP z jego Biuletynu Informacji Publicznej. Obywatele będą zatem mogli z jednego miejsca uzyskać dostęp do niektórych informacji. Odpowiednie instytucie czy urzędy mają przekazywać swoje dokumenty ministrowi cyfryzacji. Projekt określa, że dane instytucje spełnią nałożony na nie obowiązek, gdy przekażą zestaw tzw. metadanych opisujących strukturę udostępnianego dokumentu w ich zasobach. Inna możliwość to dołączenie do metadanych dokumentu z udostępnianą informacją publiczną.
Poszukiwanie informacji ma być możliwe przy zastosowaniu kryterium przedmiotowego, spisu instytucji, które muszą udostępniać część zasobów, oraz za pomocą wspomnianych metadanych, np. po słowach kluczowych.