Trwają prace nad zmianami prawa, dzięki którym będzie się opłacało skorzystać z mediacji. Zespół ekspertów pracujący przy Ministerstwie Gospodarki i Ministerstwie Sprawiedliwości przygotował rekomendacje zmian m.in. procedury cywilnej.
Ulgi dla pogodzonych
– Przygotowaliśmy propozycje rozwiązań dla mediacji i arbitrażu, widząc w ich upowszechnieniu przede wszystkim korzyści gospodarcze – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki. Podkreśla, że według Banku Światowego średni czas postępowań sądowych w naszym kraju to 480 dni, a oczekiwania na wykonanie wyroku 145 dni. W 2013 r. w sądach było już ponad 1,5 mln spraw gospodarczych, co mogło kosztować przedsiębiorców nawet 40 mld zł rocznie.
– Głównym celem zespołu pracującego nad rekomendacjami było skłonienie przedsiębiorców do korzystania z alternatywnych metod rozwiązywania sporów – mówi Anna Skowrońska-Kotra z Ministerstwa Gospodarki. – Proponowane zmiany procedury cywilnej dotyczą jednak wszystkich uczestników postępowania, nie tylko przedsiębiorców. Uznano bowiem, że bardziej efektywnie wpłynie to na promowanie mediacji – mówi Skowrońska-Kotra.
Zespół proponuje, żeby każdy, kto zechce, by jego sprawę rozpatrzył sąd cywilny, musiał napisać w pozwie lub odpowiedzi na pozew, czy próbował rozwiązać swój spór ugodowo, a jeśli nie, to dlaczego. Sędzia będzie także mógł uwzględnić tę informację, orzekając o kosztach, i obciążyć nimi stronę, nawet wygraną, która nie chciała korzystać z mediacji.
Sąd dostanie także możliwość zwolnienia z kosztów mediacji. Proponowane są również ułatwienia podatkowe – m.in. obniżki wierzytelności po ugodzie nie trzeba będzie traktować jako przychodu.