Fiskus chce podatku od odszkodowania z zagranicy

Polak wracający do kraju zapłaci tu podatek, jeśli brytyjski pracodawca wypłaci mu rekompensatę za zwolnienie z pracy w wyniku pandemii.

Publikacja: 05.06.2022 17:32

Fiskus chce podatku od odszkodowania z zagranicy

Foto: Adobe Stock

Rząd wprowadził od 2022 r. zachęty dla osób, które przenoszą się do Polski. Dzięki uldze na powrót mogą zarobić bez płacenia podatku do 85,5 tys. zł. Na zwolnienie z daniny nie mogą jednak liczyć osoby, które wróciły do kraju, ponieważ w wyniku pandemii straciły pracę w innym kraju. Jeśli zagraniczny pracodawca wypłacił im odszkodowanie, muszą podzielić się z polskim fiskusem.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który do końca 2020 r. mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii. Przez kilka lat wraz z żoną byli brytyjskimi rezydentami podatkowymi. Z początkiem 2021 r. przenieśli się na stałe do Polski i zmienili miejsce rezydencji. Po powrocie podatnik pracował jeszcze online dla zagranicznego pracodawcy, ale otrzymał pismo, iż brytyjska firma redukuje etaty z powodu pandemii Covid-19. Wypłacono mu ustawową odprawę minimalną oraz zadośćuczynienie za poniesiony uszczerbek na kondycji psychicznej związanej ze zwolnieniem w czasie pandemii. Kwota zadośćuczynienia była w Wielkiej Brytanii zwolniona z opodatkowania.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem