Aktualizacja: 09.05.2025 17:27 Publikacja: 05.06.2022 17:32
Foto: Adobe Stock
Rząd wprowadził od 2022 r. zachęty dla osób, które przenoszą się do Polski. Dzięki uldze na powrót mogą zarobić bez płacenia podatku do 85,5 tys. zł. Na zwolnienie z daniny nie mogą jednak liczyć osoby, które wróciły do kraju, ponieważ w wyniku pandemii straciły pracę w innym kraju. Jeśli zagraniczny pracodawca wypłacił im odszkodowanie, muszą podzielić się z polskim fiskusem.
Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który do końca 2020 r. mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii. Przez kilka lat wraz z żoną byli brytyjskimi rezydentami podatkowymi. Z początkiem 2021 r. przenieśli się na stałe do Polski i zmienili miejsce rezydencji. Po powrocie podatnik pracował jeszcze online dla zagranicznego pracodawcy, ale otrzymał pismo, iż brytyjska firma redukuje etaty z powodu pandemii Covid-19. Wypłacono mu ustawową odprawę minimalną oraz zadośćuczynienie za poniesiony uszczerbek na kondycji psychicznej związanej ze zwolnieniem w czasie pandemii. Kwota zadośćuczynienia była w Wielkiej Brytanii zwolniona z opodatkowania.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas