Dziś warunkiem rekompensaty za szkody wyrządzone błędnym werdyktem jest potwierdzający to wyrok Sądu Najwyższego.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje w wielu sprawach skrócenie tej drogi o odszkodowania za szkody wyrządzone niezgodnymi z prawem postanowieniami.
Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który ma przynieść te zmiany, znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Chodzi o funkcjonujący od 2005 r. nadzwyczajny środek kwestionowania werdyktów sądu: skargę na niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia sądu, którą kieruje się do Sądu Najwyższego.
[srodtytul]Kiedy można kwestionować [/srodtytul]
[b]Taką skargą można zasadniczo wykazać sprzeczność z prawem prawomocnych orzeczeń, tj. wyroków i postanowień sądu II instancji[/b]. Dotyczy ona tylko orzeczeń, których uchylenie lub zmiana nie była i nie jest możliwa w drodze przysługujących stronie środków prawnych. Zastrzeżenie to oznacza w praktyce, że skarga ta przysługuje w sprawach, w których ze względu na ich rodzaj albo wartość przedmiotu zaskarżenia nie ma skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, a nie przysługuje, jeśli orzeczenie może być zakwestionowane w wyniku wznowienia postępowania.