Takie rozwiązanie wprowadza uchwalona 16 lipca 2009 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=323334]nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU nr 144, poz. 1175)[/link], która weszła w życie 19 września 2009 r.
Znowelizowała ona art. 40 ust. 3b ustawy, w taki sposób, że zapisano w nim prawo osoby zatrzymanej w izbie, która złożyła zażalenie w sprawie zasadności i legalności doprowadzenia do izby, jak również decyzji o zatrzymaniu oraz prawidłowości ich wykonania, do udziału w posiedzeniu sądu, który je rozpatruje. Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niezapewnienie osobie zatrzymanej w izbie wytrzeźwień prawa do udziału w takim posiedzeniu jest niezgodne z konstytucją.
Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości osoba nietrzeźwa, która swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub zakładzie pracy, może zostać doprowadzona m.in. do izby wytrzeźwień. Powodem skierowania do tej placówki może być również to, że nietrzeźwy znajduje się w okolicznościach zagrażających jego życiu lub zdrowiu albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.
Z kolei z art. 40 ust. 3a wynika prawo takiej osoby doprowadzonej do izby, jednostki policji, zakładu opieki zdrowotnej lub innej właściwej placówki utworzonej lub wskazanej przez jednostkę samorządu terytorialnego do złożenia zażalenia do sądu. W zażaleniu tym może się ona domagać zbadania zasadności i legalności doprowadzenia, jak również zasadności i legalności decyzji o zatrzymaniu. Sąd rejonowy zbada także prawidłowość doprowadzenia i zatrzymania.
W przypadku stwierdzenia, że czynności podjęte wobec skarżącego były bezzasadne lub nielegalne, sąd jest obowiązany zawiadomić o tym prokuratora oraz organy przełożone nad tymi, które doprowadzenia bądź zatrzymania dokonały.