O tym, ile trzeba zapłacić, mówi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6DF267F8F5042604F710A5797B25B2B5?id=179014]ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.[/link]
To z niej dowiemy się, jaka jest taksa np. od pozwu o wyłączenie wspólnika ze spółki czy od wniosku o wezwanie dłużnika do wykonania egzekwowanej czynności.
[srodtytul]Płaci ten, kto wnosi pismo...[/srodtytul]
Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Zasada jest taka, że do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki (chyba że ustawa stanowi inaczej). Opłaty pobierane są m.in. od pozwów, apelacji, zażaleń itp. Gdy pismo wnosi kilka osób, pobierana jest jedna opłata. Jeżeli jednak przedmiotem sprawy są roszczenia lub zobowiązania jednego rodzaju i oparte na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej, to każdy współuczestnik uiszcza opłatę oddzielnie, stosownie do swojego roszczenia lub zobowiązania.
Z kolei wydatki obejmują m.in.: koszty podróży strony zwolnionej od kosztów sądowych związane z nakazanym przez sąd jej osobistym stawiennictwem, zwrot kosztów podróży i noclegu oraz utraconych zarobków lub dochodów świadków, wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie.