Wraz z Nowym Rokiem weszła w życie nowela ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Dzięki niej na polskich stadionach ma być bezpieczniej nie tylko podczas Euro 2012, ale też w trakcie ligowych rozgrywek.
I tak, zmienia się sposób orzekania obowiązku osobistego stawiennictwa po orzeczeniu przez sąd środka karnego – zakazu wstępu na imprezę masową. Do tej pory sąd mógł orzec obowiązek stawiennictwa w tym czasie w jednostce policji lub w miejscu wskazanym przez właściwego komendanta policji. Sąd określa rodzaje imprez masowych, których dotyczy obowiązek stawiennictwa, w tym rodzaje meczów oraz nazwy klubów. Może zostać orzeczony na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Od 1 stycznia 2012 r. można egzekwować orzeczony wcześniej sądownie zakaz stadionowy nie tylko poprzez obowiązkową wizytę na posterunku policji. Pseudokibic ukarany wielomiesięcznym zakazem stadionowym będzie mógł założyć elektroniczną bransoletę i systemowy nadajnik w swoim domu, by przebywać w nim w czasie każdego meczu, który taki zakaz obejmuje. System będzie aktywny tylko w godzinach meczu. W pozostałych dniach i godzinach będzie wyłączony.
1730 zakazów
stadionowych orzekły polskie sądy wobec kibiców biorących udział w burdach
Podmiot prowadzący centralę monitorowania poinformuje skazanego o terminach imprez masowych (meczów piłkarskich), podczas których ma on obowiązek przebywać w miejscu stałego pobytu. Ich terminy zostaną zaś ustalone na podstawie informacji przekazanych przez komendanta głównego policji. Policja będzie miała bowiem obowiązek dostarczyć do centrali monitorowania elektronicznego dozoru sprofilowany kalendarz rozgrywek: osobny dla kibica z zakazem na mecze ligowe tylko u siebie, osobny z zakazem również na mecze wyjazdowe. Nie ma również obaw, że kibic wejdzie na stadion, jeżeli mecz zostanie przełożony. Informacje będą bowiem na bieżąco zmieniane i uzupełniane.