Prokurator generalny składa bowiem jedynie informację łączną dotyczącą wszystkich służb – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt: II SA/Wa 2695/11)
, uwzględniając skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na decyzję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Z danych przedstawionych w lipcu 2011 r. przez Andrzeja Seremeta wynika, że w 2010 r. policja zastosowała kontrole operacyjne w 5824 przypadkach, a pozostałe służby, w tym CBA – w 1129. Polegają one na sprawdzaniu treści korespondencji i na stosowaniu podsłuchów.
Trzy lata temu Fundacja wystąpiła do szefa CBA o informacje dotyczącą liczby wniosków o zarządzenie podsłuchów i o ich sądowej kontroli w latach 2006 – 2009. Szef CBA odmówił, gdyż te dane są niejawne i stanowią tajemnicę państwową. WSA w Warszawie podzielił to stanowisko, oddalając skargę Fundacji. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dane, których domagała się Fundacja, nie są tajemnicą państwową. Mimo to szef CBA znów odmówił udostępnienia informacji, a potem umorzył postępowanie. Już po wyroku NSA, 11 czerwca 2011 r., wszedł bowiem w życie art. 10ea znowelizowanej ustawy o prokuraturze, zobowiązujący prokuratora generalnego do corocznego przedstawiania Sejmowi i Senatowi informacji o łącznej liczbie kontroli operacyjnych stosowanych przez służby. Szef CBA uznał, że zwalnia to go z obowiązku udostępnienia statystyk CBA na ten temat. Takich informacji może udzielać tylko prokurator generalny – stwierdził. Fundacja złożyła skargę do sądu.
– Obowiązek nałożony na prokuratora generalnego poszerzył dostęp do istotnych dla obywatela informacji. Ale sprawozdania składane raz w roku nie mogą zastąpić dostępu do informacji publicznych będących w posiadaniu służb – mówiła w sądzie adwokat Beata Czechowicz, pełnomocnik Fundacji.