CBA ma udostępnić dane o podsłuchach

Coroczna informacja prokuratora generalnego dla parlamentu o kontrolach operacyjnych nie zwalnia CBA z obowiązku udostępniania danych na ten temat

Publikacja: 08.02.2012 07:24

CBA ma udostępnić dane o podsłuchach

Foto: www.sxc.hu

Prokurator generalny składa bowiem jedynie informację łączną dotyczącą wszystkich służb – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt: II SA/Wa 2695/11)

, uwzględniając skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na decyzję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Z danych przedstawionych w lipcu 2011 r. przez Andrzeja Seremeta wynika, że w 2010 r. policja zastosowała kontrole operacyjne w 5824 przypadkach, a pozostałe służby, w tym CBA – w 1129. Polegają one na sprawdzaniu treści korespondencji i na stosowaniu podsłuchów.

Trzy lata temu Fundacja wystąpiła do szefa CBA o informacje dotyczącą liczby wniosków o zarządzenie podsłuchów i o ich sądowej kontroli w latach 2006 – 2009. Szef CBA odmówił, gdyż te dane są niejawne i stanowią tajemnicę państwową. WSA w Warszawie podzielił to stanowisko, oddalając skargę Fundacji. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dane, których domagała się Fundacja, nie są tajemnicą państwową. Mimo to szef CBA znów odmówił udostępnienia informacji, a potem umorzył postępowanie. Już po wyroku NSA, 11 czerwca 2011 r., wszedł bowiem w życie art. 10ea znowelizowanej ustawy o prokuraturze, zobowiązujący prokuratora generalnego do corocznego przedstawiania Sejmowi i Senatowi informacji o łącznej liczbie kontroli operacyjnych stosowanych przez służby. Szef CBA uznał, że zwalnia to go z obowiązku udostępnienia statystyk CBA na ten temat. Takich informacji może udzielać tylko prokurator generalny – stwierdził. Fundacja złożyła skargę do sądu.

– Obowiązek nałożony na prokuratora generalnego poszerzył dostęp do istotnych dla obywatela informacji. Ale sprawozdania składane raz w roku nie mogą zastąpić dostępu do informacji publicznych będących w posiadaniu służb – mówiła w sądzie adwokat Beata Czechowicz, pełnomocnik Fundacji.

Sąd przyznał jej rację i uchylił decyzje szefa CBA.

– Art. 10ea nie uchyla obowiązków pozostałych organów będących dysponentami takich informacji – powiedział sędzia Waldemar Śledzik. – Nie można uznać, że zastępuje je przekazanie informacji innemu organowi. I to zainteresowani, a nie organ, są dysponentami tego, czego chcą się dowiedzieć.

– Wniosek pozostaje więc  aktualny i CBA musi go rozpatrzyć – powiedzieli po wyroku przedstawiciele Fundacji.

Orzeczenie jest jednak nieprawomocne i nie można wykluczyć skargi kasacyjnej.

W WSA jest też skarga Fundacji na decyzję szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który również odmówił ujawnienia statystyk kontroli operacyjnych

, powołując się na zmianę ustawy o prokuraturze. Terminu rozprawy jeszcze nie wyznaczono.

Prokurator generalny składa bowiem jedynie informację łączną dotyczącą wszystkich służb – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt: II SA/Wa 2695/11)

, uwzględniając skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na decyzję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo